Horští vůdci se chystají na osmitisícovku
Skupina tatranských horských vůdců plánuje výstup na Makalu.
Kromě Petra Hámora, který ohlásil letos pokus o výstup na Manaslu, bude v letošním roce v Himaláji působit i slovenská expedice složená převážně z horských vodců. Jejich cílem je výstup na vrchol páté nejvyšší hory světa – Makalu (8463 m).
Horské vůdce povede na Makalu Tibor Hromádka
Vedoucím expedice je zkušený horolezec z Tater Tibor Hromádka, jeho zástupcem je Anton Suchý. Tým tvoří dále Milan Packo, Miki Knižka, Igor Trgiňa, Michal Sekelský, Ondrej Matej a také kameraman Pavol Pekarčík a lékař expedice MUDr. Igor Slezák.
V dubnu a v květnu bez šerpů a bez kyslíku
Devět členů expedice bude v Himaláji působit během dubna a května 2015. Na samotný výstup, který povede cestou prvovýstupců, mají vyhrazených 30 dní. Z předsunutého základního tábora (5800 m) budou muset překonat náročný ledovec. První tábor postaví ve výšce 6800 metrů. Jejich cesta bude pokračovat do sedla Makalu La, kde ve výšce 7400 metrů bude stát druhý výškový tábor. Třetí tábor bude už jen malý útočný stan, který by se měl nacházet ve výšce asi 7800 metrů. Z něj budou horolezci podnikat pokusy na vrchol osmitisícovky. Horolezci chtějí na vrchol vystoupit lehkým expedičním stylem bez použití Šerpů a kyslíkových lahví.
Na památku Ivana Gálfyho
Expedice 1976 - J pilíř
Československá expedice dokončuje trasu svého vlastního pokusu z roku 1973, vedoucím je právě Ivan Gálfy. Cesta vede J pilířem na J vrchol, dále JV hřebenem. Na J vrchol (8010 m) vystupuje postupně 11 členů expedice. Dva z nich - Karel Schubert a Milan Kriššák - vystupují na hlavní vrchol hory. S nimi zlézá Makalu i Jose Camprubi ze španělské expedice postupující JV hřebenem. Karel Schubert umírá při sestupu. Cesta J pilířem nebyla dosud zopakována
Členové expedice chtějí tímhle výstupem uctít památku Ivana Gálfyho, kterého nesplněným snem zůstalo zorganizovat expedici složenou jen z horských vůdců. Ivan Gálfy byl v bývalém Československu úspěšným průkopníkem himalájského horolezectví. Sám byl vedoucím několika významných československých expedicí – Nanga Parbat 1969, Nanga Parbat 1971, Makalu 1973, Makalu 1976, Mount Everest 1987.
Makalu - 8463 metrů nad mořem
Makalu, ležící blízko Mount Everestu, je se svojí výškou 8463 metrů pátou nejvyšší horou světa a je považovaná za jednu z nejhůře dosažitelných osmitisícovek. Tato náročnost je způsobena terénem, zejména strmými stěnami a ostrými hřebeny. Poslední vrcholové úseky v sobě kombinují technické skalní lezení a vysokou nadmořskou výšku. Jako první lidé na Makalu vylezli v roce 1955 horolezci Lionel Terray a Jean Couzy z francouzské expedice vedené Jeanem Franco. Jejich výstupová cesta vedla severní stěnou a severovýchodním hřebenem. Ze slovenských horolezců vystoupili na vrchol Makalu Milan Kriššák (1976), Martin Gablík (2002) a Peter Hámor (2011). Čechů bylo na vrcholu také několik, bohužel, hned ten první Karel Schubert (1976) při sestupu zahynul. Úspěšní byli také Leopold Sulovský (1993), Josef Šimůnek (1998), Soňa Boštíková (1998) dokonce jako první žena bez kyslíku a také Radek Jaroš (2008).
Zdroj:
SLOVAK MOUNTAIN GUIDES EXPEDITION 2015 - Expedice Makalu 2015 - makalu2015.sk
Zajímavosti
- Makalu nebyla až do 50. let 20.století prozkoumána natož zlézána. Nepál byl cizincům uzavřen do roku 1949 a britské expedice postupující směřovaly výhradně k nejvyššímu Mt. Everestu.
- Makalu v zimních podmínkách odolávala až do 9.února 2009 (!). To se zdařil první zimní výstup na Makalu klasickou cestou, který realizovali Ital Simone Moro a Kazach Děnis Urubko.
- Ve stejném termínu se vydává do nejvyšších hor i nejúspěšnější Slovák ve velehorách Peter Hámor. Ten směřuje na 8163 m vysokou horu Manaslu.