Lavina pod Prielomem zabila českého skialpinistu
Skupina Čechů nerespektovala ve špatném počasí zlé podmínky ve Vysokých Tatrách.
V sobotu 15.3.2014 v podvečer požádal Horskou záchrannou službu o pomoc český skialpinista. Skupina pěti skialpinistů vedená českým horským vůdcem si při sestupu ze sedla Prielom do Velké Studené doliny ke Zbojnické chatě uvolnila lavinu. Jednoho člena skupiny zasypal sníh celého, druhý byl zasypán částečně a z nánosu se dokázal vyhrabat.
Kritický stav zasypaného skialpinisty
Zasypaného muže se skialpinistům podařilo najít pomocí lavinového vyhledávače a vysvobodit z laviny, i přes jejich rychlou pomoc byl ale jeho zdravotní stav kritický. Na pomoc skupině vyrazilo zdola pět profesionálních záchranářů a také jeden dobrovolník. Ihned se zorganizovala i další skupina šesti záchranářů, kteří je následovali do doliny. Zároveň se také podařilo informovat a zorganizovat skupinu horolezců na Zbojnické chatě, kteří byli první na místě.
Vítra, mlha, mráz, tma a smrt
Zatímco záchranáři HZS postupovali vzhůru Velkou Studenou dolinou, skupina horolezců ze Zbojnické chaty se rozhodla transportovat postiženého do bezpečí saněmi HZS, které byly na chatě. Zraněného skialpinistu nabalili na saně a začali s transportem. Ale pro špatnou viditelnost se jim vůbec nepodařilo se vrátit nazpět do chaty. Společně i s postiženým zůstali někde pod Zbojnickým hrbem. I přes snahu a obětavost všech zúčastněných se nepodařilo skialpinistu zachránit, během transportu v nočních hodinách svým zraněním podlehl.
Potíže měli nakonec všichni
Podmínky na horách
V ten den byly více než nepříznivé. Na hřebenech hor foukal velmi silný vítr, který dosahoval rychlost v nárazech až 49 m/s (Lomnický štít – 15. 3. 2014 mezi 16. a 17. hodinou – vítr v nárazech o rychlosti 30,3 m/s, teplota vzduchu byla -11° C). V průběhu dne se prudce ochladilo a zároveň stoupla vlhkost vzduchu na maximum. Pocitová teplota byla velmi nízká. Všechny tyto meteorologické faktory ovlivňovaly i stále se zvyšující lavinové nebezpečí.
Skialpinisté směřovali z ubytování na Popradském plese přes Železnou bránu a Gerlachovské spády do sedla Prielom a na Zbojničku. Nehoda se stala v posledním úseku jejich nebezpečné cesty. Skupinu vedl Vojtěch Dvořák.
Členové této skupinky v obavě o svoje zdraví a životy zanechali mrtvého na místě a dále hledali cestu nazpět, aby se ukryli před vichřicí na chatě. Později se vrátil na chatu i horský vůdce, byl ale sám. Chybějící lidé byli znova hledáni záchranáři horské služby. Jako první však našli další zoufalou skupinu pěti českých turistů-horolezců, kteří ve špatném počasí ztratili orientaci v terénu. Do bezpečí chaty je dovedl záchranář HZS, který se s nimi vrátil na chatu. Stále však chyběli někteří členové záchranné skupiny, kterým záchranáři odešli naproti. I přes vichřici a téměř při nulové viditelnosti muže našli a sešli s nimi na Zbojnickou chatu.
Další hledání
V neděli, brzy ráno záchranáři HZS začali s prohledáváním oblasti. V horách ale znovu vál silný vítr (znovu na Lomnickém štítě naměřili v podvečer až 49 m/s). Záchranáři sice našli transportní deku, kterou vítr odvál ze saní, prohledali dále širší okolí, ale mrtvého skialpinistu se jim v obtížných podmínkách nepodařilo najít. Pátrání tak pokračovalo až do pondělí. Znovu brzy ráno odešli záchranáři a psovodi opět do Velké Studené doliny s nadějí, že povětrnostní podmínky a hlavně viditelnost zlepšily a podaří se jim najít i za pomoci služebních psů hledané tělo zemřelého Čecha. Ale ani v pondělí počasí příliš nepřálo. Záchranáři byli vystavení přímému ohrožení pádu laviny, pátrali v husté difuzní mlze při silném nárazovém větru. Po 7 hodinách hledání se skupině záchranářů podařilo najít tělo skialpinisty, přičemž saně byly zaklesnuté pod skálou v závěru Velké Studené doliny, kam byly pravděpodobně silným větrem odneseny. Následně bylo tělo snesené do oblasti Húpačiek, odkud bylo už pomocí čtyřkolky HZS transportované do márnice ve Starém Smokovci.
Zdroj:
Text a foto HZS.
Analýzu situace ve Veľké Studené dolině připravil Milan Lizuch ze Střediska lavinové prevence.
Zajímavosti
- Na záchranné a pátrací akci, která nakonec trvala 46 hodin, se účastnilo 12 dobrovolných a profesionálních záchranářů HZS v sobotu, 12 dobrovolných a profesionálních záchranářů HZS v neděli a 9 členů HZS v pondělí, včetně tří psovodů.
- Už ze soboty na neděli ve Vysokých Tatrách napadlo od 20 do 40 cm nového sněhu a za dalších 24 hodin připadlo ještě 20 až 50 cm. Nový sníh byl silným větrem neustále hnaný a na svazích vytvářel nebezpečná místa – desky a převěje.Lavinové nebezpečí bylo nejméně na stupni tři.
- Podle záchranářů všechny 4 skupiny turistů-horolezců-skialpinistů, které v té době byly v dolině, podcenily počasí a hazardovaly se svými životy. Komentáře velitelů zásahu jsou v článku na serveru Korzár.