Laviny si nevybírají
Dva skialpinisté zahynuli v Žiarské dolině
V sobotu 14. prosince odpoledne se stalo první smrtelné lavinové neštěstí nové zimní sezóny. V Západních Tatrách zahynuli dva slovenští skialpinisté poté, co se v oblasti Smutného sedla utrhla lavina. Jejich těla se záchranářům podařilo najít až následujícího rána (15.12.).
Pátrání záchranářů
Kolem poledne se ze Žiarské chaty do Smutného sedla vydali dva skialpinisté z Liptovského Mikuláše a Martina. Když se pak do setmění nevrátili z túry, jejich kolegové na Žiarské chatě požádali o pomoc HZS.
Na základě oznámení bylo okamžitě zahájeno pátrání, ale kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám (špatná viditelnost a stále hrozící lavinové nebezpečí) byla záchranná akce v pozdních večerních hodinách přerušena. Pátrání pak pokračovalo v neděli od časného rána. Oba postižení byli nalezeni bez známek života pod 1,5 m vysokým nánosem sněhu krátce po osmé hodině.
Místo neštěstí
K neštěstí došlo pod Prostredným Grúňom, což je hřebínek rozdělující kotlinky pod jižnimi svahy Trech Kop (Velké Závraty) a Plačlivého (Malé Závraty). Bližší informace o místě odtrhu a dopadu laviny jsme zatím nezjistili. Jedna známá lavinová dráha je v mapě VKÚ Harmanec (1:25 000) nakreslená na západním svahu Prostredného Grúňa (směrem pod svahy Trech Kop), nicméně vzhledem k severozápadnímu větru, který pro inkriminovanou dobu udávají slovenští hydrometeorologové (viz údaje z meteorologické stanice Jasná), mohla lavina spadnout i na závětrný svah mezi Grúň a Nohavici.
%%full%%
Jen pro doplnění dodejme, že vloni se podobně jiná nehoda s tragickým koncem stala na opačné straně hřebene Roháčů (viz článek Neštěstí v severní stěně Baníkova).
Podcenění podmínek?
Podle televizních zpráv se spolu s oběma nešťastníky původně vypravili na túru i jejich kolegové, ale pro nepřízeň počasí (sílící vítr a sněžení) se vrátili na Žiarskou chatu. Oba zasypaní muži podle slov svých kamarádů nepatřili k začátečníkům a měli již dostatek zkušeností. Přesto špatně odhadli svoje síly i ošemetný vývoj počasí. Ve vysokohorském terénu Vysokých a Západních Tater přitom již byl vyhlášen 3. lavinový stupeň (tedy zvýšené lavinové nebezpečí) a podmínky se v průběhu záchranné akce spíše zhoršovaly.
Není proto divu, že ačkoliv se pátrání účastnilo asi 40 záchranářů profesionálních i místních dobrovolných včetně psovodů s lavinovými psy, nedokázali v těchto extrémních podmínkách pomoci. K dnešnímu dni má již tendence lavinového ohrožení na slovenských horách setrvalý charakter, nicméně lavinová "trojka" v Tatrách by měla návštěvníky přinutit své túry pečlivě zvažovat.