Legendami opředený Giewont

Pověstmi přímo překypuje vrcholek Giewontu

Giewont (1894,5 m n.m.) sice nepatří mezi nejvyšší vrcholky Tater, i přesto je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů polské části pohoří. Jeho vápencové srázy a 600 metrů vysoká severní stěna, tvoří typickou siluetu při pohledu ze Zakopaného.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Kříž na vrcholu

Na počátku 20. století se rozhodli zakopanští věřící, podle italské módy, vybudovat kříž na některém tatranském vrcholu. Vybrali si Giewont a 27.9.1900 tu správce zakopanské fary Kazimierz Kaszelewski vysvětil velký dřevěný kříž. Ten však záhy zničila vichřice.

Dnes na vrcholu stojí 15 metrů vysoký ocelový kříž, který zhotovila železárna Józefa Góreckého z Krakowa. 17,5 metru vysoká konstrukce (2,5 m je ve skále) se zkládá ze 400 součastí a váží 1800 kg. Na vrchol Giewontu ji se 400 kg cementu a 200 pánvicemi vody vyneslo 3.7.1901 pět set věřících z Hali Kondratowe. Dne 19.8.1901 kříž vysvětil lvovský biskup Władysław Bandurski.

Spící rytíř

V Tatrách podle polské legendy spí rytíři. Podobně jako naši Blaničtí, v nouzi půjdou pomáhat národu. Největší z  nich zkameněl právě v Giewontu. Leží na zádech s hlavou obrácenou na západ. Ve zkřížených rukách na prsou drží štít.

Když se v Polsku dějí zlé věci, rytíř se pokouší vstát a bojovat za pravdu. Naposledy se prý takový pokus odehrál roku 1981, když byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav. Skály a balvany, které tehdy padaly z Giewontu, byly důkazem toho, že rytíř se pohnul.

Hala Kondratowa

Na vrchol Giewontu vede několik výstupových tras. Nejkratší vede po modré turistické značce z Hali Kondratowe. Zde, přímo pod skalními srázy Giewontu, se nachází roubená turistická chata s  kapacitou 28 lůžek. Na místě dvou předchůdkyň z roku 1910 a 1933 ji v  letech 1947-48 postavilo Polské tovaryšstvo tatranské podle projektu B. Laszczka. Prvním chatařem byl známý předválečný lyžař - olympionik Stanisław Skupień. Chata stoji v nadmořské výšce 1333 m n. m. a v zimě je ohrožovaná mohutnými lavinami.

Ani v létě není zcela v  bezpečí. Dne 29. května 1953 spadla ze srázů Giewontu mohutná kamenná lavina. Jeden balvan vážící cca 30 tun prorazil roh chaty a napůl zaletěl do jídelny. Jídelna byla naštěstí toho času prázdná. Další skalní blok s hmotností kolem 70 tun se zastavil jen několik metrů před budovou. Balvan, který prorazil budovu dnes leží těsně při chatě a připomíná tuto událost.

Turistické informace

Ač vrchol Giewontu nedosahuje hranice 2000 m, výstup nepatří k  lehkým procházkám. Výstup se nedoporučuje v zimě a nebezpečný je v bouřkách. Nejkratší cesta na vrchol z Hali Kondratowe vede po modré turistické cestě a trvá 1,5 hodiny. Při malé ubytovací kapacitě chaty je dobré si nocleh předem rezervovat.

Ubytovat se lze i o 45 minut níže ve  velkém horském hotelu Kalatowki. Jako jednodenní túru lze výstup provést i ze Zakopaného, cesta zabere cca 3 hodiny (dle zvolené trasy). Nutné je však počítat s 1000 metrovým převýšením.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru