Legendami opředený Giewont
Pověstmi přímo překypuje vrcholek Giewontu
Giewont (1894,5 m n.m.) sice nepatří mezi nejvyšší vrcholky Tater, i přesto je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů polské části pohoří. Jeho vápencové srázy a 600 metrů vysoká severní stěna, tvoří typickou siluetu při pohledu ze Zakopaného.
Kříž na vrcholu
Na počátku 20. století se rozhodli zakopanští věřící, podle italské módy, vybudovat kříž na některém tatranském vrcholu. Vybrali si Giewont a 27.9.1900 tu správce zakopanské fary Kazimierz Kaszelewski vysvětil velký dřevěný kříž. Ten však záhy zničila vichřice.
Dnes na vrcholu stojí 15 metrů vysoký ocelový kříž, který zhotovila železárna Józefa Góreckého z Krakowa. 17,5 metru vysoká konstrukce (2,5 m je ve skále) se zkládá ze 400 součastí a váží 1800 kg. Na vrchol Giewontu ji se 400 kg cementu a 200 pánvicemi vody vyneslo 3.7.1901 pět set věřících z Hali Kondratowe. Dne 19.8.1901 kříž vysvětil lvovský biskup Władysław Bandurski.
Spící rytíř
V Tatrách podle polské legendy spí rytíři. Podobně jako naši Blaničtí, v nouzi půjdou pomáhat národu. Největší z nich zkameněl právě v Giewontu. Leží na zádech s hlavou obrácenou na západ. Ve zkřížených rukách na prsou drží štít.
Když se v Polsku dějí zlé věci, rytíř se pokouší vstát a bojovat za pravdu. Naposledy se prý takový pokus odehrál roku 1981, když byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav. Skály a balvany, které tehdy padaly z Giewontu, byly důkazem toho, že rytíř se pohnul.
Hala Kondratowa
Použité zdroje:
Slovensko-Poľské Tatry, Daniel Kollár, Ján Lacika, Roman Malarz, vydavateľstvo Dajama 1998
Tatry - staré pohľadnice rozprávajú - Ján Gašpar, Nákladateľstvo Region Poprad s.r.o. 2002
Na vrchol Giewontu vede několik výstupových tras. Nejkratší vede po modré turistické značce z Hali Kondratowe. Zde, přímo pod skalními srázy Giewontu, se nachází roubená turistická chata s kapacitou 28 lůžek. Na místě dvou předchůdkyň z roku 1910 a 1933 ji v letech 1947-48 postavilo Polské tovaryšstvo tatranské podle projektu B. Laszczka. Prvním chatařem byl známý předválečný lyžař - olympionik Stanisław Skupień. Chata stoji v nadmořské výšce 1333 m n. m. a v zimě je ohrožovaná mohutnými lavinami.
Ani v létě není zcela v bezpečí. Dne 29. května 1953 spadla ze srázů Giewontu mohutná kamenná lavina. Jeden balvan vážící cca 30 tun prorazil roh chaty a napůl zaletěl do jídelny. Jídelna byla naštěstí toho času prázdná. Další skalní blok s hmotností kolem 70 tun se zastavil jen několik metrů před budovou. Balvan, který prorazil budovu dnes leží těsně při chatě a připomíná tuto událost.
Turistické informace
Ač vrchol Giewontu nedosahuje hranice 2000 m, výstup nepatří k lehkým procházkám. Výstup se nedoporučuje v zimě a nebezpečný je v bouřkách. Nejkratší cesta na vrchol z Hali Kondratowe vede po modré turistické cestě a trvá 1,5 hodiny. Při malé ubytovací kapacitě chaty je dobré si nocleh předem rezervovat.
Ubytovat se lze i o 45 minut níže ve velkém horském hotelu Kalatowki. Jako jednodenní túru lze výstup provést i ze Zakopaného, cesta zabere cca 3 hodiny (dle zvolené trasy). Nutné je však počítat s 1000 metrovým převýšením.