Liptov si připomene 300 let od smrti Jánošíka
Několik akcí připomene slovenskou zbojnickou legendu
Proč oběsili Juraje Jánošíka za žebro? A je pravda, že mu pohodili hrách pod nohy? Opravdu obíral jen bohaté a dával chudým? Legenda o zbojníkovi trvá 300 let a stále je živá. A bude ještě více kvůli zajímavému výročí.
Liptov si připomene 300 let legendy Jánošíka
Na Liptově se rozhodli vyvrátit mýty a zveřejnit pravdu o životě legendy slovenských dějin. Už tento totiž Liptovském Mikuláši spustí sérii vzpomínkových akcí k 300. výročí popravy Juraje Jánošíka (* 25. ledna 1688 Terchová – † 17. března 1713 Liptovský Mikuláš).
Jánošíkova cesta
Akce na počest legendárního zbojníka začnou 21. února novou průvodcovskou službou „Jánošíkova cesta“. Tento den je zároveň Světovým dnem průvodců a bezplatné prohlídky začínají v 15.00 hod. před Informačním centrem města Liptovský Mikuláš. „Po Jánošíkovej ceste sa môžu návštevníci vydať aj 15. marca a počas júla a augusta bude dostupná bezplatne každý piatok,“ uvedla Jana Piatková, ředitelka Informačního centra v Liptovském Mikuláši.
Zajímavá prohlídka městem
Juraj Jánošík
Juraj Jánošík vyrostl v rodině bohatého sedláka v Terchové. Už v 15 letech byl odveden mezi vzbouřence. V rocu 1706 vstoupil do kurucké armády a po porážce kuruckého povstání se stal císařským vojákem v Bytči, kde bylo také vězení. Tam pomohl k útěku zbojníkovi Tomáši Uhorčíkovi. Když Jánošíka propustili z vojny, zlákal ho Uhorčík, aby se přidal ke zbojníkům. S jeho družinou potom pašoval koně z Polska a brzy se stal vůdcem bandy.
Návštěvníci se dozvědí jak například polapili Jánošíka, kudy ho vedli z vězení, kde ho vyslýchali, jak ho mučili a nakonec popravili. Poznat příběh o slavném zbojníkovi odjakživa lákalo nejen Slováky, ale i Poláky a samozřejmě Čechy. „Chceme zaujať návštevníkov Liptova a dať im príležitosť dozvedieť sa viac o tejto legende prostredníctvom hraného spracovania rekonštrukcie súdu s Jánošíkom, náučných výstav a zaujímavých publikácií,“ upozorňuje Darina Bartková, ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov.
Divadlo, halušky a mučení
V polovině března se na Liptově chystá obnovené uvedení legendární hry Radošinského naivného divadla Jááánošííík po 300 rokoch. Připravit se můžete i na Mezinárodní mistrovství Slovenska ve vaření a jezení bryndzových halušek. Vyznavači adrenalinu si zase budou moci vyzkoušet chvíle napětí v mučírně. Víte, proč Jánošíkovi vyměřili exemplární trest, oběšení na hák za žebro? „Tento spôsob popravy bol známy v Poľsku, popravovali tam tak nielen zbojníkov, ale aj vodcov tzv. goralských povstaní,“ vysvětluje Růžena Antolová z Múzea Janka Kráľa v Liptovském Mikuláši. Soubor akcí věnovaný Jánošíkovi začíná ve čtvrtek a vrcholí otevřením zrekonštruované mučírny na konci srpna.
Zdroj:
Tisková zpráva Regionu Liptov, oblastní organizace cestovního ruchu
Zajímavosti
- Zbojnická činnost Juraje Jánošíka trvala necelé 2 roky. Působil nejen v Uhrách, ale i na východní Moravě, Haliči a ve Slezsku.
- Zatčen byl 2x, poprvé podplatil stráže, podruhé už neutekl. Dodnes je tento v podstatě bezvýznamný zbojník vnímán jako slovenský národní hrdina, pro svůj odpor k vrchnosti. Proslavil se i za hranicemi Slovenska, i Poláci ho vnímají jako svého legendárního karpatského goralského hrdinu.