Loučení se sezónou

Od listopadu se uzavírají turistické chodníky

Každý rok na přelomu října a listopadu v Tatrách utichá turistický ruch, část turistických chodníků se od 1.11. uzavírá, aby byly opět zpřístupněny až následující rok v červnu. I na konci října, těsně před koncem letní sezóny, vyrážejí milovníci hor na túry, avšak o letní turistice se touto dobou už nedá mluvit.

Těm, kteří ve Vysokých Tatrách ještě nezažili konec října, se pokusíme přiblížit atmosféru rozloučení s  letošní sezónou.

Podmínky na konci října

Ačkoli turistické chodníky byli do 31.10. ještě oficiálně přístupné a jejich schůdnost byla podle dostupných informací většinou pouze "zhoršená", některé túry už byli absolvovatelné pouze s  kompletní zimní výstrojí. Relativně snadno schůdný byl ještě např. Slavkovský štít, kde větší vrstva sněhu ležela až ve vrcholové části. Na většině ostatních cest už však od cca 1700 m n.m. ležela několik cm silná souvislá sněhová pokrývka, která v exponovaných vrcholových partiích dosahovala přes půl metru, v závětří i o dost více.

Navíc, na chodnících (často skrytá pod sněhem) byla také zákeřná vrstva ledu, a to i v pásmu lesa a kosodřeviny (Mengusovská dolina, Dolina Bielej vody). Dost nebezpečná situace byla na některých úsecích chodníků, kde ve žlabech na vlhkých plotnách namrzla vrstva vodního ledu (např. pod Velkou Svišťovkou, na Priečném sedle, Prielomu, na řetězech po cestě k  Chatě pod Rysy apod.). Tato místa bylo nutno překonávat s největší opatrností, nejlépe s použitím maček. Přesto byla zarážející lehkovážnost, s jakou se na ledové plotny pouštěli celé rodiny i s dětmi, bez dostatečného vybavení, obuti zpravidla jen do pohor (v lepším případě).

Vzpomínka na oběti

Největší návštěvnost zaznamenala o posledním říjnovém víkendu zřejmě Mengusovská dolina, i proto, že u Popradského plesa se letos opět konala tradiční vzpomínková akce věnovaná obětem hor. Tento pietní akt se konal poprvé na Symbolickém cintorínu ke svátku Všech svatých roku 1936. Tehdy (přesně 1. listopadu) poprvé přišli horští vůdci z povolání do kapličky položit věnec k uctění památky "známých i neznámých obětí Tater". Symbolický cintorín tehdy ještě nebyl dokončený, veřejnosti zůstal oficiálně nepřístupný až do srpna 1940, kdy proběhlo jeho slavnostní otevření. Setkání horských vůdců a  záchranářů na tomto místě se však koná pravidelně už od zmíněného roku 1936. I letošního pietního setkání, pořádaného 25.10., se zúčastnili zástupci profesionálních vůdců, členové slovenské Horské záchranné služby i polského TOPRu, představitelé TANAPu a řada osobností spjatých s Tatrami. Úvodní část setkání představovala svatá mše na cintorínu. Následně slavnost pokračovala už v poněkud odlehčeném tónu v Chatě pri Popradskom plese.

Zimní turistika

Vzpomínkovou "dušičkovou slavnost" u Popradského plesa lze považovat zároveň za završení a bilancování končící sezóny. Jak už jsme zmínili v úvodu, od začátku listopadu platí sezónní uzávěra řady turistických chodníků. Dotýká se nejen přechodů sedel a výstupů na štíty, ale i části Tatranské Magistrály a většiny dolin (včetně horních partií Studených dolin a Doliny Kežmarskej Bielej vody - zde se smí pouze k turistickým chatám). Spolu s uzávěrem chodníků končí i sezónní provoz některých chat. Avšak neznamená to, že by Tatry v zimě neměly turistům co nabídnout - i zimní turistika v tomto pohoří má své nepopiratelné kouzlo. A právě proto vám v příštích týdnech budeme představovat zimní túry, které se dají v Tatrách podniknout, včetně popisu jejich náročnosti.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru