Poprad-Tatry, kandidát na pořádání ZOH 2014?
Mohou v Tatrách proběhnout olympijské hry
V ozvěnách zimního olympijského svátku v Turíně zaznívají na Slovensku opět hlasy zmiňující kandidaturu Popradu na ZOH. Tentokrát jde o rok 2014. Z Turína míří hry opět za oceán, tentokrát do kanadského Vancouveru. Kam povede jejich cesta pak? Možná do východní Evropy.
Výzvy ke kandidatuře
Dnes opoziční slovenský politik Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS) vyzval Vládu Slovenské republiky, předsedu vlády Mikuláše Dzurindu, primátory měst Vysoké Tatry a Poprad, aby okamžitě začali s přípravou přihlášky Vysokých a Nízkých Tater respektive Slovenské republiky na uspořádání zimních olympijských her v roce 2014.
Předpokládá, že úspěšné uspořádání olympiády umožní i ekonomické a ekologické (!) dobudování oblasti Vysokých a Nízkých Tater na střediska špičkového evropského významu.
Nakolik má Vladimír Mečiar pravdu a má vůbec Slovensko šanci olympiádu pořádat?
Město Poprad-Tatry se pokoušelo již 2x neúspěšně o kandidaturu na olympijské hry v letech 2002 a 2006. O organizátorech ZOH 2014 rozhodne Mezinárodní olympijský výbor v roce 2007. Ale kandidáti musí už nyní splňovat přísná kritéria, např. mít 50 % vybudovaných středisek a hlavně infrastruktura musí být téměř stoprocentní. To určitě není případ nejvyšších hor Slovenska, proto se úspěch neočekává.
Slovenský olympijský výbor
Stanovisko Slovenského olympijského výboru (SOV) k hrám je všeobecně známé. Očekávání se odvíjí od dostatku finančních prostředků a ten na Slovensku momentálně není. SOV přemýšlí o kandidatuře v delším horizontu, snad o dalších 8 let později, kdy by mělo být Slovensko dostatečně finančně stabilizované.
Do té doby chtějí Slováci investovat do rozvoje mládežnického sportu a budování moderních sportovních středisek. Podle předsedy SOV Františka Chmelára bude tatranský region vždy vhodný na uspořádání zimních olympijských her, ale musí na to uzrát doba. Myšlenkou uspořádat olympiádu se netají ani sousední Polsko, které by si pro tuto akci vybralo Zakopané. Nabízí se tak i spojení obou států a vytvoření olympiády, která by "bořila" hranice. Nahlas to však ještě nikdo nevyslovil.
Kde jsou střediska pro ZOH plánovaná?
Pořadatelem zimních olympijských her 2014 se stalo ruské Soči u Černého moře a na úpatí Kavkazu v Krasnodarském kraji. Středisko Poprad-Tatry nebylo ani mezi kandidátskými městy: Soči (Rusko), Salzburg (Rakousko), Jaca (Španělsko), Almaty (Kazachstán), Pchjongčchang (Jižní Korea), Sofia (Bulharsko) a Bordžomi (Gruzie).
Slovenský olympijský výbor ve spolupráci s dalšími zainteresovanými subjekty (ministerstva, kraje atd.) vypracoval plán rozvoje olympijských sportů a sportovišť. Vytváří tzv. "národní centra" pro jednotlivá sportovní odvětví. Můžete nahlédnout pod pokličku a zjistit, jak by mohla olympiáda pod Tatrami vypadat:
Předpokládané investiční akce spojené s rozvojem sportovišť
(viz dokument: Projekt rozvoja športového vybavenia v regióne kandidatúry na ZOH 2014)
- Lední hokej, krasobruslení, rychlobruslení a short-track
- speciální olympijské centrum Poprad
- Biatlon
- Národní centrum Osrblie (Nízké Tatry) anebo Tatranská Štrba
- Tréninková střelnice Štrbské Pleso
- Severská kombinace
- Národní centrum Štrbské Pleso - areál FIS
- areál Skalka
- Alpské disciplíny
- Národní centrum Demänovská Dolina - Jasná
- Snowboarding
- Národní centrum Lopušná Dolina
- Akrobatické lyžování
- Národní centrum Liptovská Teplička
- Saně, skeleton a boby
- Národní centrum - Svit, resp. nová vyhledávací studie
- dráha v Tatranské Lomnici a na Hrebienku (Starý Smokovec)
Na co se můžeme těšit už dnes
Výbornou zkouškou pro uspořádání olympijských soutěží jsou mezinárodní závody, zejména ty ze sérií světového poháru (SP). V tom se zatím Slovensku moc nedaří. Úspěchy zaznamenává biatlon (SP v Osrblie) a severská kombinace (Štrbské Pleso). Alpské disciplíny hostí pravidelně Jasná, ale nejde o ty nejprestižnější podniky. Ostatní sporty jsou v nevýhodě, některá ani ještě nemají vybudovaný svůj stánek...