Rekonstrukce prohlídkové trasy Belianské jeskyně
Do konce března je plánována rekonstrukce prohlídky v Belianské jeskyni.
Do konce března bude uzavřena Belianská jeskyně. Prohlídkový okruh se opravuje.
Belianská jeskyně uzavřena
Návštěvníci Vysokých Tater v zimě přicházejí o jednu z atraktivních přírodních zajimavostí. Belianská jeskyně bude uzavřena z důvodu rekonstrukce prohlídkové trasy. Správa jeskyně předpokládá, že práce v jeskyni budou ukončeny do 31. 3. 2015.
Ukrytá krása
Národní přírodní památka Belianská jeskyně je 3829 m dlouhá a 168 m hluboká a nachází se na severním svahu Kobylího vrchu ve východní části Belianských Tater. Z Tatranské Kotliny k ní vede naučná stezka. Jeskyně je vytvořena v druhohorních triasových gutensteinských vápencích. V jeskyni vás nejvíce upoutají sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm, Hudobná sieň) a pagodovité stalagmity (Palmová sieň). Bohatě jsou zastoupeny i další formy sintrové výplně (Galéria, Klenotnica, Biela sieň). Teplota vzduchu je 5,0 až 6,3 °C, relativní vlhkost 90 až 97 %.
Pozor na obyvatele jeskyně
Při rekonstrukci se musí brát ohled na přezimující obyvatele v jeskyni. Najdete tu totiž 7 druhů netopýrů, ze kterých nejpočetněší jsou netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr vousatý/brantův (Myotis mystacinus/brandtii). Pravidelně tu zimuje i několik jedinců netopýra ušatého (Plecotus auritus) a netopýra severního (Eptesicus nilssonii). Z pravých jeskynních bezobratlých živočichů se tu vyskytují chvostoskok Protaphorura janosik, vzácní roztoči - savenka Vulgarogamasus maschkae a pancířník Gemmazetes cavaticus. V jeskynních jezírkách žijí vzácní stygobiontní organismy - srstlorep prostřední (Synurella intermedia) a bezkrunýřka slepá (Bathynella natans).
Tip na návštěvu:
Pokud se v Tatranské Kotlině chcete i tak porozhlédnout po jeskyni, zkuste volně zpřístupněnou Elektrárenskou jeskyni. Najdete ji přímo zde a neplatí se tu žádné vstupné. A jen kousek odtud je jeskyně Hučivá diera.
Zdroj:
Správa slovenských jaskýň