Rozvoj a modernizace
V Tatrách začal očekávaný stavební boom
Dnešní článek chce upozornit na některé aspekty současného rozvoje města Vysoké Tatry a turistického ruchu v nejvyšším slovenském pohoří. Upozorníme na několik probíhajících rekonstrukcí ubytovacích zařízeních v tatranských osadách a nastíníme vyhlídky budoucího vývoje.
Ubytovací kapacita
Město Vysoké Tatry je velmi nestandardním sídlem, složeným z patnácti historických osad, které spolu tvoří nejznámější turistické středisko Slovenska. Svou rozlohou se město rovná české metropoli Praze, ovšem v Tatrách trvale žije necelých 5000 občanů. Počet obyvatel se přes sezónu zněkolikanásobuje, vždyť je tu k dispozici cca 12000 sezónních lůžek. Za poslední roky však návštěvnost stagnuje nebo dokonce upadá.
Není tedy divu, že se tu slovo rozvoj skloňuje ve všech pádech (a po loňské kalamitě dvojnásob). Jak má ale rozvoj Tater vypadat? Je třeba stavět nové hotely, sjezdovky a parkoviště? Nebo jsou rezervy i někde jinde?
Kvalita zaostává
Další rozvoj Vysokých Tater bude záviset na novém územním plánu města. Schvalování územního plánu posunuly dále do budoucnosti události kolem loňské kalamity. Díky ní byla vypracována i Strategie rozvoje Mesta Vysoké Tatry. Do dokumentací je možné nahlédnout na internetových stránkách města.
%%full%%
Bez ohledu na podnikatelské záměry, jež územní plán umožní, ožehavý současný problém Tater spočívá v kvalitě služeb. V regionu je viditelný nedostatek financí na modernizaci starých ubytovacích zařízení. Místy to dokonce vypadá, jakoby se tu před dvaceti či třiceti léty zastavil čas. Období největšího rozkvětu zažíval region na počátku 20. století a za první republiky. Poslední stavební boom souvisel s přípravami na mistrovství světa v lyžování FIS (Štrbské Pleso 1970). Od začátku sedmdesátých let do dneška se však ubytovací standard zvýšil jen málo.
Služby versus ceny
Například v nejmenovaném zavedeném penzionu, stojícím přímo u Cesty slobody, jehož úroveň za první republiky nepochybně patřila k vyšší třídě, můžete ještě dnes posnídat z talířů či utřít se do ručníků s nápisy "Rekreácia ROH". Polopenze zde i v řadě dalších podniků připomíná školní jídelny. Interiéry dříve luxusních hotelů jsou už dnes překonané. Přitom za nabízené služby v takových "skanzenech" zaplatíte cenu srovnatelnou s moderními a mnohem útulnějšími priváty.
Pro návštěvníky ze Západu je to stále levná dovolená, postupně se však podíl návštěvnosti mění ve prospěch východoevropanů. Pro udržení klientů (a tedy i kapitálu) ze Západu mají provozovatelé co dohánět.
Postupná modernizace
Nezbytná je hlavně postupná modernizace ubytovacích zařízení, která už se pod Tatrami pomalu, ale přece jen prosazuje. Překážkou často bývají nedořešené vlastnické vztahy.
V rámci zvyšování komfortu rekreantů se např. na Štrbském Plese opravují hotely Kriváň a Hviezdoslav, v hotelu Toliar namísto oblíbené prodejny langošů vznikla zbrusu nová kavárna. Ve Starém Smokovci po rekonstrukci bývalého hotelu Park (nyní Atrium) přišel na řadu hotel Šport, rekonstrukcí prochází i hotel Lomnica v Tatranské Lomnici.
Dokonce i Zbojnícka chata ve Velké Studené dolině letos zmodernizovala svůj vzhled, a to nedlouho po znovupostavení chaty. Stále je před námi i plánovaná výstavba nové Chaty pod Rysmi a rekonstrukce budov Horské záchranné služby.
Snad se tedy můžeme těšit, že tempo rekonstrukcí a modernizací se v Tatrách bude nadále stupňovat a že se brzy dočkáme ve starých známých zařízeních nové úrovně služeb, srovnatelné s alpskými středisky.