Slavkovský štít (2452 m)

Sławkowski Szczyt

Překonává se velké převýšení na krátké trase a výstup je tedy namáhavý, poměrně jednotvárný. Odměnou je ovšem výborný výhled na všechny světové strany. Technicky není trasa vůbec obtížná.

Lanovka,Letní,Zimní,Občerstvení,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

Od rozcestníku u hlavní cesty ve Starém Smokovci jdeme nejprve směrem ke stanici pozemní lanovky, ale neobcházíme ji zprava (tudy vede cesta na Hrebienok), ale zleva. Po chvíli od kolejí úplně odbočujeme do lesa a začínáme mírně stoupat, procházíme kolem prameniště Päť prameňov až k rozcestí na Tatranské magistrále.

Pokračujeme stále po modré a traverzem se dostáváme na hřeben do výšky 1530 m n. m. na Slavkovskú vyhliadku. Vpravo pod námi je svah sjezdovky a pod ním Hrebienok (1285 m). Výhled je již zde velice pěkný, krásně vidíme na Lomnický štít a do Veľké Studené doliny, hluboko pod námi šumí vodopády Studeného potoka. Vyhlídka je nazývána "Maxmiliánka" podle stavitele turistického chodníku na Slavkovský štít Maxmiliána Weisze.

Z vyhlídky již začíná namáhavý výstup až na vrchol. Cesta se nejprve stáčí na západ a následují serpentiny, které nám pomáhají zdolat velké převýšení. Po nich se dostáváme na Štrbavý hrebeň, kde je nejvíce patrný kontrast mezi jižním a severním svahem. Zatímco po levé ruce máme rozsáhlé suťové úbočí Slavkovského štítu, které není nijak členěné, vpravo vidíme skalnaté srázy, plné žlabů a stěn, strmě klesající do Veľké Studené doliny. Příčinou tohoto markantního rozdílu byla činnost ledovce Veľké Studené doliny, která dala podobu severnímu svahu, kdežto na jižní straně se ledovec nenacházel.

Video: Slavkovský štít

Chodník pokračuje po Štrbavém hrebeni, až na pár výjimek po jeho jižní straně. Zde musíme být opatrní a držet se stezky, protože pohyb mimo ni by byl právě kvůli srázům napravo velmi nebezpečný. Pohledy do hloubky Veľké Studené doliny jsou přesvědčivé. Slavkovský Nos (2273 m) před námi se zprava obchází a za sedlem pod Nosom na nás čekají závěrečné serpentiny po úbočí, vedoucí až na vrchol Slavkovského štítu.

Před námi se otevře vynikající výhled, zejména na celou Veľkou Studenou dolinu, masív Gerlachovského (2654 m) a Lomnického štítu (2633 m). Můžeme taktéž spatřit Zbojníckou chatu (1960 m). Z vrcholu hřeben pokračuje až na svůj nejvyšší bod, nápadnou Bradavicu (2476 m).

Vrcholy a výhledy: Slavkovský štít (2452 m)

Cesta dolů vede po stejné trase a je také docela namáhavá.

Trasa

Starý Smokovec (1010 m) - po turistická značka rozcestí s Tatranskou magistrálou (1356 m) (1:00) - Slavkovská vyhliadka (1530 m) (0:25) - Slavkovský štít (2452 m) (3:15) - zpět stejnou cestou (3:20).

Celkem 8:00 hod.

POZOR! Často je na hřebeni silný vítr a celý masív je při bouřkách vystaven bleskům. Výstup na Slavkovský štít tvoří také jakousi výjimku, protože pro něj neplatí sezónní uzávěra, ovšem pouze za podmínky, že chodník není pokryt sněhem.

Přístup / Doprava

Ve Starém Smokovci je nádraží električky (TEŽ) i autobusové nádraží (SAD) a několik parkovišť. Pro přístup na Hrebienok můžeme využít i pozemní lanovku ze Starého Smokovce.

Varianty

  • Výstup ze Starého Smokovce k rozcestí s Tatranskou magistrálou nemusíme absolvovat přímo po turistická značka, ale můžeme nejprve vystoupit na Hrebienok, popřípadě se nechat vyvézt pozemní lanovkou, a po magistrále dojít k rozcestí. Stejnou variantu můžeme samozřejmě použít v  opačném směru při sestupu.
  • Starý Smokovec - po turistická značka Hrebienok (0:45) - po turistická značka rozcestí s  Tatranskou magistrálou (0:20)

Zajímavosti

  • Slavkovský štít patří mezi první zdolané tatranské vrcholy. Už v červenci 1664 na něj vystoupil Juraj Bucholtz starší s Martinusem Janim, Martinusem Veisserem a průvodcem neznámého jména. První zimní výstup je z ledna roku 1873 - Eduard Blásy s horským vůdcem J. Gellhofem.
  • Téměř ze všech stran je mohutným, oblým vrcholem, tyčícím se na jižním okraji Vysokých Tater. Ovšem pohled na jeho stěny z ústí Malé Studené doliny je fantastický. Jeho oblé tvary jsou důsledkem údajného zemětřesení v 17. stol., které prý taktéž snížilo původní, ještě větší, nadmořskou výšku. Avšak ani tatranský znalec Ivan Bohuš analýzou historických údajů ani profesor Michal Lukniš geomorfologickými výzkumy nepodporují tuto hypotézu.
  • Díky poměrně lehké dostupnosti byl velmi populárním vrcholem. Turisté na něj v minulosti vystupovali z jižní strany, tedy ne po Štrbavém hrebeni jako nyní. Dokonce se uvažovalo o postavení lanovky na Slavkovský štít, ale nakonec byl pro ni zvolen Lomnický štít.

Informace

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru