Smutné příběhy z hor varují

Tvrdá práce záchranářů v Tatrách

Za prvních šest měsíců letošního roku ve slovenských horách zahynulo 14 osob, 9 z České republiky, 4 ze Slovenska a jeden Bělorus. Nejvíce smrtelných případů eviduje Horská záchranná služba (HZS) jako každoročně z Vysokých Tater. Nejde však jen o statistiku.

Proč Češi riskují?

Ředitel HZS Jozef Janiga uvedl minulý týden na tiskové konferenci v Popradu smutný fakt, že Češi, ač bývají zpravidla velmi dobře vybaveni a mají dostatek zkušeností i z alpských výstupů, tak se nejčastěji stávají oběťmi neštěstí. Vysoký počet obětí z České republiky se přičítá dílem smůle a dílem větší touze Čechů riskovat. I když jen v  červnu HZS evidovala 4 smrtelné úrazy, tak se celkový počet záchranných akcí letos snížil o třetinu (letos 991 záchranných akcí ve všech slovenských horách, loni více jak 1400). 40% postižených tvoří Slováci, desetinu případů mají na svědomí Maďaři, zbytek si rovnoměrně dělí Češi a Poláci.

Případy, které být nemusí

I když se Poláci ve statistikách těžkých případů neobjevují, stěžují si na ně záchranáři nejvíce. Jejich pohyb mimo značené trasy a  bivakování ve vysokohorském terénu bývá často příčinou nesnází či zranění a způsobuje hodně práce při záchranných akcích. Zpravidla jde o  nedodržení pravidel pohybu v Tatranském národním parku. Tento fakt se však zdaleka netýká jen turistů z Polska! Je určitě mnoho českých turistů, kteří mají stejný problém.

%%full%%

Cena záchranářů

Málokdo si zásah HZS spojuje i s cenou. Lidský život nikdo nevyčíslí, ale úspěšná záchrana se už do peněz převést dá. Ředitel HZS uvedl na tiskové konferenci průměrnou sumu na jeden zásah. Je to zhruba 3  500 SKK.

To se možná zdá málo, avšak každá náročnější akce v  horolezeckém terénu jde do řádů desetitisíců. Letošní rekord drží záchrana horolezce ze stěny za 70 tisíc korun. Podle zákona o horské službě na Slovensku platí, že si turista, pokud poruší tento zákon nebo návštěvní pořádek TANAPu (např. pohyb mimo značené cesty), hradí náklady na záchrannou akci sám. U případů českých turistů řeší vše zdravotní nebo cestovní pojištění. Proto bychom se nikdy neměli vydávat do hor nepojištěni.

Letní varování

I teď v průběhu léta stále platí výstrahy HZS kvůli hrozícímu nebezpečí úrazu. Stále leží na značených chodnících nad 2000 m n.m. velké množství firnu. Obuv s vibramovou podrážkou je proto nutností, doporučují se i cepíny a mačky. Navíc ještě v odpoledních hodinách mohou hrozit bouřky, které mohou doprovázet kroupy.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru