Tísňová linka 112 na Slovensku
Známé číslo nouzového volání funguje už i u našich sousedů
Od 1.7.2003 bude na Slovensku zprovozněna linka mezinárodního tísňového volání "112".
Tísňové volání nově
Operátor linky, hovořící slovensky i cizím jazykem, posoudí, jakou pomoc potřebujete a podle toho vás dále přepojí na lékařskou, požární či policejní službu. Stávající čísla, která jsou na Slovensku stejná jako u nás: "150" (hasiči), "155" (lékařská záchranná služba) a "158" (policie) nezaniknou, budou i nadále dostupná a pravděpodobně i rychlejší k přivolání pomoci.
Mezinárodní formát "112" je doplní tak, aby pomoc přes telefon byla dostupná stejně jako ve světě.
Volejte 112
Nespornou výhodou linky "112" je možnost vytočení z mobilního telefonu (samozřejmě zdarma) často i bez vložené SIM karty, případně nutnosti zadání vstupního PINu. U některých telefonů je dokonce tísňové volání pevně uloženo v paměti a při zapnutí mobilu jej stisknutím určité klávesy přímo vyvoláte.
%%full%%
V horách, kde signál GSM sítě v mnoha případech je, jde tak o nejjednodušší možnost přivolání pomoci mobilním telefonem. Pokud máte funkční SIM kartu (u českých musíte mít aktivován roaming) a dostatek kreditu k volání, můžete rovnou telefonovat na čísla horských služeb dané oblasti, které také najdete na našich stránkách.
Pokud máte zajímavé zážitky se záchranou v Tatrách, můžete je poslat na náš e-mail.
Nejzajímavější příspěvky rádi zveřejníme.
Můžeme potvrdit z našich vlastních zkušeností, že je určitě vhodné vzít si s sebou na túru i mobilní telefon a zapamatovat si i číslo 112.
Někteří turisté by ovšem měli používat mobil v horách (a obecně v přírodě) s rozumem a nikoho s ním neobtěžovat...