Via ferrata propojí Sedielko a Priečne sedlo
Ve Vysokých Tatrách se připravuje první zajištěná cesta.
Vysoké Tatry zřejmě letos zažijí nepoznané. Propojení Sedielka a Priečneho sedla zajištěnou cestou, v Alpách známou jako via ferrata nebo klettersteig, oznámila výkonná ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.
Ferrata stále chybí
Pozn. V letní sezóně 2013 nebyla via ferrata na Širokou vežu realizována. Ve Vysokých Tatrách tak stále ještě pravá via ferrata chybí. Povedlo se ale rozproudit diskuzi, zda tento typ zajištěných cest do slovenských hor patří či ne.
Via ferrata povede na Širokou vežu
Zajištěná cesta spojí dvě místa, která jsou turistům přístupná pouze sezónně po turistické značce v Kotlince pod Sedielkom. Přes Sedielko (2372 m) vede průchod z Javorové do Malé Studené doliny. Priečne sedlo (2352 m) s dlouhým úsekem zajištěným řetězem propojuje Malou a Veľkou Studenou dolinu. Vrchol via ferraty bude na Širokej veži (2462 m). Horolezecky není celý hřebínek příliš obtížný, v průvodcích se udává II. stupeň UIAA mezi Sedielkem a vrcholem Široké veži. Do Priečneho sedla je to I. stupeň UIAA.
Další zajištěné cesty
Ohlas veřejnosti
Zpráva o chystaném otevření se už objevila v minulosti, ale až letos asi opravdu dojde k realizaci zajištěné cesty. Jak se na to tváříte vy? Patří taková cesta do Tater? Chyběly vám tu tyto cesty? Napište nám to do diskuze.
Via ferrata v Tatrách je novinkou, ale při troše fantazie lze takto nazvat i jiné zajištěné úseky v celém Tatranském národním parku. Jedná se zejména o Orlu Perć v Polsku, výstup právě do Priečneho sedla či řetězy na hřebenu Baníkova nebo Troch kop v Západních Tatrách. Zajištěno je i několik zajímavých cest, které používají záchranáři, horolezci nebo i horští vůdci (tzv. Gipsyho ferraty na Lomničáku nebo na Gerlach, které připravil Vlado Tatarka). Na žádné trase ale prakticky nejde použít klasický ferátový set pro jištění. Na těchto cestách se nepoužívá fixní ocelové lano, vše je jištěné masivními řetězy nebo kramlemi či žebříky.
K otevření zbývá několik krůčků
Otevření zajištěné cesty je plánováno na 1. července 2013, ale v cestě je ještě několik překážek. Kromě samotných financí na vybudování, je potřeba asi 30 tisíc €, jde i o bezpečnost trasy a k té se ještě Horská záchranná služba nevyjádřila. A také stále ještě probíhají jednání se Správou Tatranského národního parku a Štátnými lesy TANAPu. „Je tu Návštevný poriadok TANAP a platia tu určité pravidlá, ktoré treba rešpektovať. Obe strany sa vyjadrili pozitívne. Nemajú s tým problém, aby sa takáto via ferrata postavila,“ okomentovala jednání Lenka Maťašovská. Jedná také s Krajským úřadem životního prostředí, protože na takovou stavbu je nutné i povolení od tohoto úřadu.
Vyhodnocení už příští rok. Přibudou pak další?
Po roce fungování budou pak zástupci Regiónu Vysoké Tatry chtít celý projekt vyhodnotit. „Uvidíme, aké ohlasy bude mať táto prvá cesta a až potom sa rozhodne, či budú aj ďalšie,“ řekla Lenka Maťašovská. „Vítam tieto iniciatívy. Je to krok, ktorý by prispel k atraktivite Vysokých Tatier,“ uvedl pro SITA horolezec a horský vůdce Róbert Gálfy. Podle jeho vyjádření není třeba se bát, že na via ferratu budou chodit davy lidí.
Zdroj:
Tisková zpráva Regionu Vysoké Tatry
Zajímavosti
- Na Slovensku jsou zatím v provozu jen cvičné zajištěné cesty v několika lokalitách (Tatranská Kotlina v kamenolomu, Kremničianska dolina a Lišná skala u Banské Bystrice, Hoblík u Žiliny). Až ke konci roku zpřístupnili ferratu HZS na Veľkovu Lúku v Malé Fatře. Dostanete se sem z Martina.
- V České republice vede zatím jediná trasa na Vodní pilíř u Semil (Riegrova stezka) v Pojizeří.