Orla Perć (2291 m)

Stezka orlů | Orlí stezka | Orlia Prť | Kozia Przełęcz | Kozi Wierch | Granaty | Buczynowe Turnie

Nejodvážněji vedená horská túra v celých Tatrách má blízko k zajištěným cestám známých z Alp a patří k nejobtížnějším turistickým podnikům.

Letní,Zimní,Ubytování,

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Popis

1. úsek: Zawrat → Kozia Przełęcz

První úsek cesty Orla Perć je až na první část ze Zawratu na Mały Kozi Wierch (2228 m) velmi těžký. Ale až sestupem z vrcholu do sedla Zmarzła Przełączka Wyżnia po zhruba čtvrt hodině začíná pravá Orla Perć.

(Pokud hrozí horšící se počasí (bouřky) nebo nemáte potřebnou fyzičku či tolik nutný morál, je vhodné se otočit již na Malém Kozím Wierchu a vůbec nesestupovat do Kozího sedla, protože i další sestup ze sedla je velice náročný, a to do obou dolin.)
viz popis přechodu od Pavola Gavláka

Za Małym Kozim Wierchem, kde je pěkný rozhled, se slézá do sedélka Zmarzłą Przełęcz Wyżnią, cesta je s velkou expozicí do strmého žlabu (Żydowski Żleb nebo také Honoratką). Takových míst je na trase ještě několik, tohle je první zkouška. Ostrý hřeben Zmarzłe Czuby nás rychle vyvede na hřeben, a zde se jde i po hladkých plotnách, ukotvený řetěz tvoří jen jakési zábradlí. Následuje další ostrý sestup po řetězu do sedla Zmarzła Prezełecz (vhodné místo k odpočinku). V sedle najdeme oblíbený a často fotografovaný třímetrový žulový viklan - "chłopek". Turistická trasa pokračuje ze sedla lávkou v severní stěně a následuje další exponovaný úsek dolů přímo do Kozího sedla. Za hranou se nastupuje na „drabinku“, což je psychicky náročný osmimetrový žebřík s několik set metrů velkou expozicí. Na žebříku je vhodné použít jištění, podobně jako na zajištěných cestách (viz doporučená výbava). A po několika dalších metrech řetězů je krátká možnost se pevně postavit v úzkém Kozím sedle (Kozia Przełęcz n. Niżnia Kozia Przełęcz, 2137 m). Ze sedla vedou únikové cesty, ale znovu po řetězech, a to do obou dolin.

2. úsek: Kozia Przełęcz → Kozi Wierch

V nejtěžším úseku Kozia Przełęcz – Kozi Wierch už nečekejte žádnou velkou změnu k horšímu, ale exponované úseky podobné žebříku do sedla se tu několikrát opakují. Přímo ze sedla se po řetězech dostáváme do severní stěny strmých věží Kozie Czuby. Střídají se zajištěné a bohužel také nezajištěné úseky a pod značenou trasou stále vidíte velkou hloubku Kozí dolinky. Z vrcholku Kozie Czuby (2263 m), kde se dá chvilku oddychnout, se znovu sestupuje do sedla Kozia Przełęcz Wyżnia, to je asi nejtěžší místo úseku. Odtud je to již jen pár minut na vrchol nejvyššího bodu trasy. Z vrcholu Kozi Wierch (2291 m), který je nejvyšším vnitrozemským bodem Polska, je parádní výhled na celé Tatry. Z vrcholku se dá sestoupit do doliny Pięciu Stawów Polskich po úbočí nebo si tu odpočiňte před dalším postupem.

3. úsek: Kozi Wierch → Przełączka nad Buczynową Dolinką

Cesta Orlů traverzuje hodně nízko jižní a jihovýchodní svahy rozložitého vrcholového hřebenu až na Buczynowou Strażnicu, kde se prudce sestupuje do sedla Przełączka nad Buczynową Dolinką, kde se zase mění charakter cesty. Pod sedlem padá do Kozí dolinky strmý Żleb Kulczyńskiego, kterým vede úniková cesta k chatě Murowaniec, žlabem nahoru ke Granátům a do Czarne Ściany vede asi 20 metrový řetězem a kramlemi zajištěný komín, který končí ve štrbině pod Czarnym Mniszkiem.

4. úsek: Przełączka nad Buczynową Dolinką → Skrajny Granat

Ve stěnách (Czarne Ściany) jde víceméně o traverz pod okrajem hřebene, cesta je dobře jištěná a obtížnost se směrem k Zadnímu Granátu (2240 m) lehce snižuje. Sestoupit k Murowanci lze ještě jednou před Zadním Granátem. Sestup ze Zadního Granátu a následný výstup na Pośredni Granat (2234 m) patří opět mezi ty nejobtížnější na celé trase, i díky velké expozici. Náročnější úsek končí na vrcholku Skrajny Granat (2225 m) a těsně za vrcholem opět máme další možnost ústupu k Murowanci okolo jezera Czarny Staw Gąsienicowy. Překážku může někomu vytvořit tzv. szczelina, což je asi 80 cm široký překrok s převýšením přes ostrý žlab.

5. úsek: Skrajny Granat → Krzyżne

Poslední úsek Orlí stezky na Krzyżne, který nemá únikové cesty, začíná od Granátů a spíš připomíná prostředím Západné Tatry. Ovšem jeho obtížnost se určitě vyrovná předešlým úsekům. Začíná se řetězem jištěnou cestou v exponovaném terénu na sedlo Granacka Przełęcz a ve druhé části cesty číhá rizikový nejištěný úsek v drolivé suti. Ze sedla se ještě trochu sestoupí do Doliny Pańszczycy. Jištění řetězy znovu pokračuje od sedla dále a dostáváme se k dalšímu žebříku v cestě. Tentokrát překonáme „drabinku“ v severní stěně Wielke Orle Turniczki a vystoupáme k vrcholku. Mezi stěnami se pokračuje dále na Orlu Basztu (pozor nezajištěný úsek), a po řetězu na travnatou Pościel Jasińskiego a na Buczynowe Czuby. Tady je asi nejtěžší místo úseku s velkou expozicí ploten padajících do Doliny Pańszczycy. Od sedla Przełęcz Nowickiego se pokračuje traverzem, který je celkem prudký, cesta klesá pod Wiełkou Buczynowou Turniu a stejně prudce stoupá na Buczynowu Przełęcz. Za vrcholem Małe Buczynowe Turnie (2172 m) už Orla Perć směřuje do sedla Krzyżne (2112 m) přes Ptak a Kopu nad Krzyżnem.

Použité zdroje:

Popis túry Pavla Gavláka na Hiking.sk a popis túry na Tatry.info.pl.

Trasa

Zawrat (2159 m) - po turistická značka Kozia Przełęcz (také Niżnia Kozia Przełęcz) (2137 m) (1:30) - Kozi Wierch (2291 m) (1:40) - Przełączka nad Buczynową Dolinką (Żleb Kulczyńskiego) (0:45) - rozc. Zadni Granat (2240 m) (0:25) - Skrajny Granat (2225 m) (0:25) - Krzyżne (2112 m) (2:15)

Celkově 7:00

Trasa je doporučena chodit jednosměrně ve směru Zawrat - Krzyżne, nejtěžší úsek ze Zawratu na Kozi Wierch je od roku 2007 jednosměrný (rozhodnutím TPN).

Doporučené vybavení:

Horolezecká přilba, úvazek, ferratový set.

Přístup / Doprava

Na Orlí stezku je vhodné nastupovat ze dvou míst, a to od schroniska Murowaniec nebo od schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Murowaniec je dostupný nejlépe z Kuźnic, ke schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich se nejrychleji dostanete od parkoviště Palenica Białczańska nedaleko hraničního přechodu Lysá Poľana. Z obou chat vede značená cesta na sedlo Zawrat.

Další možností je využití lanovky na Kasprowy Wierchcesty po hřebeni přes vrchol Svinice.

Pozor!

Pokaždé se jedná o túru s velkou časovou náročností (včetně nástupů) a je třeba se podle toho vybavit (čelovka apod.).

Varianty

z Kasprowa Wierchu a ze Svinice

  • po turistická značka turistické značce hřebenem – dosti náročný přístup, cesta je jištěná ocelovými řetězy, vede přes vrchol Svinice (2301 m) (3:00)

z Doliny Gąsienicowej ze schroniska Murowaniec

  • po turistická značka modré turistické cestě na Zawrat – velice náročná trasa, je zabezpečená řetězy (2:30 h)
  • po turistická značka turistické cestě na Kozią Przełęcz – náročná trasa (2:30 h)
  • po turistická značka černě značeném horském chodníku nástup pod Żleb Kulczyńskiego – náročný nástup i sestup, cesta je zabezpečená řetězy (3:00)
  • po turistická značka zeleně značené turistické cestě, trasa ústí na Orlu Perć nedaleko Zadniego Granatu, obtížnou cestou jste na hřebeni za (3:00)
  • po turistická značka žlutě značené cestě na Skrajny Granat – namáhavá cesta (2:45)
  • po turistická značka žlutě značené cestě v Dolinę Pańszczycę na Krzyżne – klasická turistická cesta, bez technických obtíží (3:30)

z Doliny Pięciu Stawów Polskich ze schroniska PTTK

  • po turistická značka modře značené cestě trasou bez obtížností (2:00)
  • po turistická značka žluté značce na sedlo Kozią Przełęcz – to je cesta obtížná, s expozicí a zajištěná řetězy (2:00)
  • výstup turistická značka po černé značce přímo na Kozi Wierch – trasa je středně obtížná v suťovišti (2:15 h)
  • po turistická značka žluté turistické cestě na Krzyżne – dlouhým traverzem pod sedlo a několika serpentinami do sedla, cesta bez technických obtíží (2:30)

Popisy túry v dalších médiích a doporučené odkazy

Hiking.sk - třídílný popis přechodu v zimních podmínkách od Pavola Gavláka a letní přechod od Tomáše Trstenského

Wikipedia.pl - mapa Orlí stezky s časy

Tatry.info.pl - Orla Perć (třídílný popis cesty polsky)

Horydoly - Grandiozní feráta Orla Perć Petra Drexlera

Zajímavosti

  • myšlenka vybudování zajištěné cesty v hřebeni se zrodila již v únoru 1901 (Franciszek Henryk Nowicki), samotná cesta byla otevřena již za 5 let v roce 1906
  • původně ji plánovali od Mickiewiczových vodopádů (Wodogrzmoty Mickiewicze) hřebenem přes Woloszyn, Kozi Wierch a Zawvrat na Svinicu, odtud měla trasa pokračovat až do Doliny Kościeliskej
  • Orlí stezka je dodnes symbolem (jak chtěli sami tvůrci cesty) nejnáročnějšího turistického podniku v Tatrách, odvážná linie přechodu hřebene přes Kozi Wierch předčí všechny ostaní trasy vč. Priečneho sedla nebo Prielomu na Slovensku
  • dodnes zaznívají hlasy na přebudování na zajištěnou cestu - via ferratu/klettersteig
  • počet lidí, kteří zahynuli při přechodu Orlí cesty se blíží ke stu (mezi lety 1909 až 2004 došlo k 86 smrtelným nehodám), nejčastější příčinou je podklouznutí na mokré skále nebo na sněhovém poli
  • původně třetí část Orlí stezky vedla přes hřeben Wołoszyna. Tento hřeben je však již turistům uzavřen z důvodu ochrany přírody (svišti). Nepředpokládá se opětovné otevření.
  • navazující hřebenová turistická cesta mezi Svinicou a Zawratem se již k Orla Perć nepočítá, i když obtížností by odpovídala, počátek cesty Orla Perć je v Zawratu.

Informace

  • Převýšení: 947 m
  • Doba: 05:35 h
  • Zabezpečení: řetězy, kramle, žebříky prakticky po celé trase
  • Náročnost: Těžká

Lokalita

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru