Votrubova chata
2.8.
2013
Bývalou chatu Votrubovku u Veľkého Bieleho plesa rozebrali v r. 1942. Nahradila ji Kežmarská chata.
Záměr postavit chatu pod Predným Kopským sedlem vyplynul ze strategických potřeb Československé armády. Územní nároky Polska po 1. světové válce, potvrzené pohraničními incidenty, nadiktovaly nutnost vojensky zabezpečit hlavní přechody přes tatranská sedla. Tak vznikla Votrubova chata, kterou nedaleko později nahradila větší Kežmarská chata.
Vznik chaty
Československé vojsko postavilo v Dolině Bielych plies chatku se dvěmi místnostmi. Chatu postavili příslušníci popradské horské brigády pod vedením kpt. Dusila a pod dozorem velitele brigády generála Jana Votruby, po kterém "vojenskou" chatu pojmenovali. Armáda stavbu dostavěla během srpna 1923.
O rok později po ustálení hranic už fungovala Votrubova chata (1675 m) jako turistická noclehárna pro 32 osob ve správě Klubu československých turistů. V roce 1932 se Votrubova chata přestavěla a půdorys se skoro zdvojnásobil, aby stíhala nápory turistů. Později v roce 1942 vznikla v její těsné blízkosti úplně nová dvoupatrová Kežmarská chata (1615 m n.m.), která poskytovala komfort až 70 nocležníkům a měla také restauraci. Votrubova chata byla rozebrána těsně před otevřením Kežmarské chaty.
Od roku 1974
Pro Kežmarskou chatu byl osudný 7.říjen 1974, kdy chata podlehla ničivému požáru. V tu dobu byla chata naštěstí mimo provoz. Shořela kvůli závadě na dieselagregátu. Chata v Dolině Bielych plies už nebyla obnovena. Nejbližšími chatami zůstávají zatím chata Plesnivec a Chata pri Zelenom plese.
Zajímavosti
Votrubovka
Polsky také Schronisko imienia gen. Votruby byla vojenskou stavbou a dostala i vojenský název na počest autora taktické obrany Vysokých Tater generála Votruby. Dřevěná chataka stála pod Predným Kopským sedlem, severozápadně od Veľkého Bieleho plesa a bezprostredně jižně od cesty na Kopské sedlo. Po menší přestavbě ji získali v roce 1924 jako chatku do držení členové kežmarského Klubu československých turistů a pokusili se ji (neúspěšně) přejmenovat na Jánošíkovu chatu.
- Votrubovu chatu neúspěšně přejmenovávali na Jánošíkovu chatu. V roce 1924 se nový název neujal.
- Chata byla zásobená převážně povozy z podtatranských obcí. Vynášku dělal chatař a pomáhali mu při tom prakticky všichni provozní, udržbáři nebo pomocný personál.
- Votrubovka, jak se chatě také přezdívalo, byla otevřená jen sezónně.
- Stále více zaznívají hlasy o znovuobnovení chaty u Veľkého Bieleho plesa. V 70. letech byla pro obnovu Kežmarské chaty po požáru nevhodná situace. V roce 1978 byly uzavřeny turistům i blízké Belianské Tatry. Od té doby se na hřebenovku nesmí. O novou chatu se snaží město Kežmarok i také spolek přátel bývalé Kežmarské chaty.