Vrcholy a výhledy: Kriváň (2494 m)
Výjimečná podívaná z vrcholku národního symbolu Slovenska
Kriváň je jedním z nejvyšších vrcholů Slovenska, měří 2 494 m. Byl neoficiálním symbolem Štúrovců a stal se také i symbolem národním.
Poloha
Kriváň leží v západní části Vysokých Tater, svou výškou zde jasně dominuje. Nachází se na konci dlouhé rozsochy, která vybíhá z Čubriny na hlavním hřebeni Vysokých Tater. Obklopuje ho Nefcerská, Kôprovská a Važecká dolina.
První výstup
První zaznamenaný výstup byl 4. srpna 1773. Jonáš Andrzej Czirbesz, evangelický farář a přírodovědec ze Spišské Nové Vsi se svými druhy vylezl na vrchol. Dávno před nimi ovšem na vrchol s největší pravděpodobností vystupovali lovci kamzíků a další obyvatelé regionu.
Těžba zlata
Nejpozději v 2. pol. 15. stol. za krále Matěje vyrubali liptovští havíři štoly podél Škaredého žlabu a v Kotlinách. Později nechal císař Maxmilián hloubit nové štoly na Vyšné priehybe, ale všechny pokusy s těžbou zlata byly prodělečné.
%%full%%
Proto se začalo s těžbou antimonitu a cínu. Nejvyšší antimonitová a cínová štola ("Terézia") ležela jen 50 m pod vrcholem Kriváně. Až do nejvyšších partií štítu vedla cesta pro muly, které pomáhaly v dolech. I tato těžba však byla z finančních důvodů zastavena.
Národní vycházky na Kriváň
Podnětem k jejich organizování byl výstup buditele G. F. Belopotockého z 24. září 1835. Už od roku 1841 má tradiční výstup na Kriváň politický podtext - jako symbol svobody slovenského národa ho tehdy vedli významní politici Ľ. Štúr a J. M. Hurban. Tradice přetrvala až dodnes.
Zajímavosti
- V letech 1960 až 1990 byl Kriváň vyobrazen spolu s vatrou i na znaku Slovenské socialistické republiky a na státním znaku ČSSR. Nahradil tak na období téměř třiceti let tradiční slovenský znak s trojvrším a dvojkřížem, který se používá již od časů Uherska a je rovněž i na dnešním Státním znaku Maďarska.
- V roce 2005 bylo rozhodnuto, že bude Kriváň vyobrazen také na slovenských euromincích.