Vysoké Tatry v Praze: 26.5.2015
Přijďte na Den Vysokých Tater hledat českou stopu v Tatrách.
Asi už ani velkému znalci Tater mnoho neřeknou jména: Robert Vosyka, Alois Chytil či Václav Dusil. Na začátek prozradíme jen, že ten první je faktickým „stvořitelem“ Chaty pod Rysmi či kapličky na Symbolickém cintoríně, druhý vydal stovky tatranských pohlednic a sedm průvodců, třetí se zasloužil o mnohé, ale jeho trvalou stopou je osada Tatranské Zruby. Á propos – stopa!
Česká stopa v Tatrách
O všech třech se zájemci budou moci dozvědět více v publikaci „Česká stopa v Tatrách“. Skrz lidi a jejich příběhy tu autoři mapují podíl Čechů na materiálním a duchovním rozvoji Vysokých Tater od poloviny 19. století až do dnešních dnů. Představení publikace bude jen jednou z částí Dne Vysokých Tater v Praze.
Den Vysokých Tater v Praze
Uskuteční se 26. května 2015, centrem dění bude Slovenský dům v Soukenické ulici. Program dne začne na Národním hřbitově na Vyšehradě, kde primátor Vysokých Tater Ing. Ján Mokoš položí věnec k hrobu Karla Domina, tvůrce „Projektu tatranského parku přírodního“. Potom se uskuteční vernisáž výstavy obrazů málo známých děl známých českých malířů s tématikou Tater.
Ze Slovenska dorazí osobnosti
Slovenský dům v Praze
Den Vysokých Tater se koná mj. ve Slovenském domě v Soukenické ulici č. 3 v Praze.
Mezi vernisáží a křestem knihy budou českým novinářům k dispozici osobnosti z Tater, mezi nimi astronom Vojtěch Rušin, ředitel HZS na Slovensku Jozef Janiga, chatař a nosič Peter Petras. Program vyvrcholí v podvečer v 17 hodin programem pro širokou veřejnost „Tatry kamerou Pavla Barabáše“. Sekvence z jeho filmů bude střídat vyprávění, vlastně debata o Tatrách, o jejich tajemství, o zážitcích z nich. Pavol Barabáš je nejen skvělý filmař, ale rovněž skvělý vypravěč. Takže, přijďte si s ním popovídat!
Zdroj:
Mikuláš Argalács
Zajímavosti
Rok 2015 je rokem Vysokých Tater, posuďte sami:
- 450. výročí prvního známého turistického výletu Beáty Laské z Kežmarku k Zelenému plesu.
- Před 400 lety uskutečnil Dávid Frölich s přáteli první popsaný výstup na tatranský štít. Šlo pravděpodobně o Lomnický štít anebo Kežmarský štít.
- 150 let uplyne od založení Rainerovy útulny.
- 120. výročí příjezdu prvního vlaku do Tatranské Lomnice po trati Studený Potok – Tatranská Lomnica.
- 105. výročí příjezdu prvního automobilu do Tater. Z Vídně do Popradu a do Tater přijelo poprvé auto.
- 90. výročí Krakovského protokolu k Projektu tatranského přírodního parku. Na jeho základě významní přírodovědci přijali rozhodnutí o vzniku chráněného území, přičemž zpracováním projektu byl pověřený Karel Domin z Univerzity Karlovy v Praze, významný botanik evropskeho formátu.
- 80. výročie od neoficiálního Mistrovství světa v běhu na lyžích (závody FIS).