Záchrana českého jeskyňáře v Javorince

Složitou záchrannou akci úspěšně zvládli specialisté z Horské záchranné služby

V sobotu 4.2.2012 obdržela odpoledne horská záchranná služba neobvyklou žádost o pomoc. Na tísňovou linku 18 300 volali jeskyňáři. Jeden člen z české skupinky speleologů si poranil pravou nohu.

Záchranná akce v jeskyni Javorinka (Igor Harna)Achillova šlacha

Jeskyňář si přetrhl Achillovu šlachu v chodeckém terénu při průzkumu jeskyně Javorinka v Úplazu mezi Javorovou dolinou a Kolovou dolinou a nebyl schopen samostatně pokračovat nazpět. Jeho kamarádi ho pouze mohli nouzově ošetřit, sami ho vyprostit na povrch nedokázali. Bylo třeba postiženého izolovat od chladu a zavolat pomoc.

Pomoc je daleko

K té však bylo ještě daleko. Bylo třeba zdolat kilometr nazpět jeskyní, brodit se sněhem na základnu a pak z Tatranské Javoriny zavolat pomoc. V dolině jinak nebyl signál mobilního telefonu. Mezitím kamarádi, kteří zůstali v jeskyni, postiženého pomohli zabalit do suchých věcí a izolovat.

Hodiny perné práce v jeskyni

Na pomoc Čechům vyrazilo 17 záchranářů, kteří jsou specialisté na jeskynní záchranu. Za použití skútrů se dostali na základnu jeskyňářů, kde jim jeden ze skupiny popsal místo nehody a pak až ke vchodu do jeskyně. Cestou bojovali nejen se záplavou sněhu, ale i s mrazem -20 °C, do jeskyně zase museli být připraveni na 4-5 °C nad nulou, téměř 100% vlhkost a hodiny práce v náročném terénu. Postižený jeskyňář byl až jeden kilometr hluboko ve velmi členitém systému jeskyně Javorinka, lékař záchranné služby byl u něj za 3 hodiny od zavolání. Kromě ošetření zranění a naložení do nosítek museli záchranáři řešit složitý transport. To je vidět i na fotografiích.

Musela být použitá speciální záchranářská technika, v jeskyni se řešily složité traverzy, lanová přemostění a lanové postupy i s použitím protiváhy. Vrtaly se kotvy. Českého jeskyňáře se podařilo dostat na povrch už dvě hodiny po půlnoci, do popradské nemocnice se dostal v 4 hodiny ráno. Úctyhodný výkon!

Profíci předvedli perfektní výkon

Celá záchranná akce trvala nakonec 14 hodin, komplikace přinášelo počasí a tvrdé podmínky v jeskyni. Na akci se podíleli kromě profesionálů z horské i speleologové z jeskyňářské skupiny ve Spišské Belé a také kamarádi zraněného jeskyňáře. Jejich popis záchrany si můžete přečíst v magazínu Jeskyňář, kde dementují různé spekulace z bulvárního tisku. Prohlédnout si můžete i fotogalerii nebo komentář nehody od Horské záchranné služby.

Zdroj:

Horská záchranná služba, magazín Jeskyňář, fotogalerie bidab, Správa slovenských jaskýň

%%full%%

Zajímavosti

  • Vchod do členitého systému jeskyně Javorinka se nachází na dně ledovcového trogu Javorové doliny ve výšce 1240 m. Tady na krystalickém jádře Tater leží široká vrstva mezozoika, a to tvoří speleologicky mimořádně zajímavou hydrogeologickou strukturu s podzemním krasem.
  • Povrch masivu Úplazu je nesouvisle pokrytý svahovými škrapy a je odvodňovaný západním směrem vyvěračkami v korytě říčky Javorinky. Podzemní vody protékají jeskynním systémem Javorinka.
  • V této horizontální fluviokrasové jeskyni jsou vytvořená 4 patra, propojené jsou vertikálně vodopády o výšce 10 – 25 m. Vodní tok je napájený třemi ponory Kolového potoka ve výšce přibližně 1384 m n.m. a jeho dalšími skrytými prostupy do podzemí v sousední Kolové dolině. Na jaře se nejnižší patra zatopí tajícím sněhem a není umožněn vstup do jeskyně.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru