Horolezec nepřežil pád ze Zadného Ľadového štítu
Dvojice slovenských horolezců měla problémy, jeden z dvojice nepřežil.
Od večerních hodin 9. listopadu 2013 probíhala ve Vysokých Tatrách náročná záchranná pátrací akce po nezvěstném slovenském horolezci. Ve večerních hodinách požádal o pomoc HZS 34-letý Slovák, kterému během sestupu v horní čtvrtině cesty ze Zadného Ľadového štítu směrem do Ľadové doliny spadl jeho kolega a on s ním ztratil s ním jakýkoliv kontakt.
Vrtulník zachránil přeživšího horolezce
Do terénu odešlo několik horských záchranářů, ti ale nebyli ve hledání zmizelého horolezce v nočních hodinách úspěšní. Navíc v exponovaném terénu převládaly povětrnostní podmínky, které ohrožovaly jejich bezpečnost, a záchranáři se z terénu museli vrátit. Těsně nad ránem 10.11.2013 pokračovala záchranná akce i s nasazením vrtulníku polského TOPRu. Během prvního letu vrtulník vyzvedl pomocí palubního navijáku horolezce, kterého na letecký transport připravili záchranáři HZS. Následně ho vrtulník odvezl do nemocnice v Zakopaném s podezřením na podchlazení. Po ošetření byl převezený nazpátek na na Slovensko, podchlazení nebylo natolik vážné.
Marné pátrání v dolině
Povětrnostní podmínky doprovázené nízkou oblačností a špatnou viditelností nedovolovaly opakovaně nasadit vrtulník TOPRu. Znovu až po zlepšení počasí pokračovalo pátrání i s pomocí helikoptéry, ale bez úspěchu. Pátrání se zúčastnilo 20 záchranářů z oblastních středisek Vysoké Tatry a Slovenský ráj. Ani v neděli ale nepřineslo pátrání ve špatném mrazivém počasí žádný výsledek. Dne 11.11. byla o součinnost požádaná i letka Ministerstva vnitra Slovenské republiky, která ovšem pro přetrvávající problémy s nízkou oblačností a nulovou viditelností v oblasti nemohla svůj stroj nasadit do akce. Záchranářům nepomohla ani lokalizace telefonu nezvěstného horolezce, kterou může učinit policie. Telefon byl nedohledatelný.
Lavinoví psi byli úspěšní v hledání, horolezec ale nepřežil
Volání o pomoc
Na Slovensku přivoláte horskou záchrannou službu na telefonním čísle 18 300. Pokud jste v Polsku, pak číslo na Tatrzanskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe je +48 601 100 300.
Od rána, v úterý 12.11.2013, bylo do akce nasazených 10 záchranářů HZS společně se dvěma lavinovými psy. Podmínky se o trochu zlepšily, do pátrání se znovu zapojil vrtulník, tentokrát letky Ministerstva vnitra Slovenské republiky, který v horolezeckém terénu vysadil záchranáře. V samotném exponovaném terénu už byla velmi nestabilní nezpevněná sněhová pokrývka, která místy vytvářela splazy a drobné laviny, kterými byli záchranáři ohrožovaní. I přes náročný pohyb v terénu byl za pomoci služebního lavinového psa nalezen nezvěstný horolezec bez známek života v Horním kotli Ľadových doliniek, zasypaný souvislou vrstvou sněhu. Ta byla příčinou, proč bylo pátrání po horolezcovi při minimální viditelnosti tak komplikované.
Ocenění záchranářům i pilotům
Ředitel HZS poděkoval všem zúčastněným složkám a zároveň ocenil součinnost záchranářů HZS a vrtulníkové letky, kdy při náročné pilotáži a komplikovaném výsadku záchranářů a psů proběhla akce bez komplikací. V rámci horské záchrany se totiž jednalo o mimořádné nasazení služebních psů v tak exponovaném terénu.
Zdroj:
Tisková zpráva Horské záchranné služby
Zajímavosti
- Vrchol Zadného Ľadového štítu je součástí hlavního hřebene Vysokých Tater. K jihu vysílá výraznou rozsochu Ľadový štít - Malý Ľadový štít - Pfinnova kopa, která klesá až k Téryho chatě. Na vrchol se dostanete normální cesta přes Ľadovou priehybu a po krátkém hřebenu (chodecký terén, neznačeno).