Medvědi na Skalnaté chatě
Medvědice s mládětem vnikla do Skalnaté chaty.
Už jste o tom nejspíš četli nebo slyšeli. Na Skalnatou chatu přišla v noci z pátku na sobotu 7.11. nečekaná návštěva – medvědice s mládětem. Chatař Laco Kulanga měl opravdové štěstí, že se mu nic nestalo. Nebylo to ale poprvé, co se medvědi vydali hledat něco k snědku do blízkosti lidských obydlí.
Důkladná domovní prohlídka
Podle dostupných informací rozbili medvědi okna, jimi se dostali dovnitř a „porozhlédli“ se po celé chatě. Při hledání potravin, jimiž se chtěli před uložením k zimnímu spánku vykrmit, nezvaní návštěvníci pořádně poničili velkou část zařízení chaty. Rodinka řádila hlavně v kuchyni, ale i v pokojích. V jednom z nich byl zrovna v té době chatař, známý horský nosič Laco Kulanga.
Když medvědice našla cestu i do jeho ložnice, chatař ve snaze udělat co největší hluk zesílil televizi a medvědice couvla. Z místnosti však odešla, až když vylekaný chatař pustil vysavač. Podle televize Markíza a serveru Novinky.cz to medvědici konečně zaplašilo. Asi nikdo by se necítil dobře, kdyby se mu podobně jako šokovanému chataři u postele najednou objevila medvědí samice. I po opuštění ložnice však medvědi nehodlali odejít o hladu a „přepadený“ pan domácí si tak musel ještě vytrpět nevítanou společnost. “Mlaskání se z kuchyně ozývalo ještě desítky minut. Medvědí rodinka zničila a zkonzumovala téměř vše,“ uvedla v reportáži televize Markíza.
Skalnatá chata nebyla první
Začátkem minulého roku sezónu se hned čtyřčlenná medvědí rodina potulovala v okolí Hrebienku a Zamkovského chaty - viz článek o jejich nuceném odchytu. Žádný zdroj bohužel neuvádí, jestli se nejedná o stejné jedince, kteří se teď dostali i do Skalnaté chaty. Např. na jaře byly otištěny v časopise Tatry i fotografie medvědů slídících přímo před Zamkovského chatou. Podobné problémy však zaznamenali i obyvatelé přímo v tatranských osadách, medvěd se procházel i po nádraží ve Starém Smokovci.
Zdá se že se setkání s medvědy už stává skoro běžným jevem. To samozřejmě není dobrá zpráva, protože medvědi, kteří si zvyknout na blízkost člověka, jsou potom dost nebezpeční a zpravidla musejí být odloveni. Jedná se o tzv. problém „kontejnerových medvědů“, kteří se naučili hledat potravu např. v popelnicích a v okolí domů. Ti při setkání s člověkem neutečou jako poměrně plaší „lesní“ medvědi, ale bývají naopak agresivní.
Bylo to naposledy? Určitě ne...
Ladislav Kulanga
Narodil se 20. srpna 1949, měří 165 centimetrů a váží 75 kg. Vyučil se horníkem v Ostravě, pracoval v TJ Vysoké Tatry jako vlekař a údržbář, potom se stal profesionálním nosičem.
Téryho chatu zásoboval v letech 1968 - 1982. Do roku 1993 byl chatařem na Zamkovského chatě, nyní vede Skalnatou chatu, kterou celou rekonstruoval.
Podobné případy nebudou pravděpodobně ani v blízké budoucnosti vzácné. Svoji roli v tom samozřejmě hraje značný úbytek lesa po kalamitě před pěti lety, čímž se medvědům zmenšil jejich domovský biotop. Samotná populace medvědů naopak stále mírně narůstá a místa, kde se medvědi s člověkem nepotkávají, jsou dnes jen na menšině území TANAPu. Navíc lesy, které kalamitu přestály, jsou zrovna v okolí Tatranské Lomnice rozřezávány novými lanovkami a sjezdovkami. Nezbytné lesnické zásahy (zpravidla doprovázené hlukem motorové pily a vyvážecí soupravy) ovlivňují i ty poslední zbytky lesa, které v okolí sídel zbývají.
Přejme proto obyvatelům Tater, aby při setkání s medvědem měli také takové štěstí, jako král horských nosičů Laco Kulanga minulý týden.
Zajímavosti
Nosičské rekordy Laca Kulangy:
- Hrebienok - Téryho chata (1976) - 151 kg
- Hrebienok - Zbojnícka chata (1977) - 139 kg
- Hrebienok - Zamkovského chata (1993) - 207,5 kg