Navštivte observatoř! Letos můžete 4x
Skalnaté pleso i Lomnický štít zvou návštěvníky na prohlídku
Den otevřených dveří v observatořích Slovenské akademie věd na Skalnatém plese a na Lomnickém štítě se tento rok koná 4x. Přijďte se podívat!
Dny otevřených dveří
Slovenská akadémia vied (SAV) respektive její Astronomický ústav provozuje ve Vysokých Tatrách tři observatoře: Skalnaté Pleso, Lomnický štít a Stará Lesná. A právě na dvě z nich se můžete podívat v rámci Dne otevřených dveří. 4 letošní soboty budou pro návštěvníky otevřené dveře na Skalnatém plese a také na Lomnickém štítu.
Kdy se na takovou výpravu za poznáním můžete vydat?
- 18. června 2011
- 16. července 2011
- 13. srpna 2011
- 3. září 2011
Skalnaté Pleso
Astronomická observatoř Skalnaté Pleso, dostupná lanovkou, je nedaleko jezera v nadmořské výšce 1786 m. První pozorování proběhla již v roce 1943. Observatoř, o kterou se hodně zasloužil astronom Antonín Bečvář, se dívá do vesmíru 61 cm reflektorem. Přístroj je vybavený CCD kamerou a používá se hlavně pro fotometrii asteroidů. V roce 1977 byl starý 0,6 m Zeissův reflektor nahrazený novým dalekohledem se stejným průměrem hlavního zrcadla. K přístroji je namontovaný fotoelektrický fotometr, který se používá pro fotometrii různých typů hvězd (symbiotické hvězdy, novy, chemicky a magneticky neobvyklé hvězdy).
- V budově Observatoře Skalnaté Pleso se nachází i meteorologická stanice Geofyzikálního ústavu SAV.
Lomnický štít
Slovenská akadémia vied
Je od roku 1953 nejvyšší vědecká instituce Slovenska. V Tatrách působí na třech pracovištích: na Skalnatém plese, na vrcholu Lomnického štítu a ve Staré Lesné.
O tatranské observatoře se zasloužil také astronom Antonín Bečvář.
Koronograf instalovaný ve stanici na Lomnickém štítě měří emisní čáry Slunce, resp. jeho sluneční korony. Výstavba stanice na Lomnickém štítě (1957-1962) byla inicializovaná celosvětovými aktivitami v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku 1957. Na vrcholu, kam vede i známá visutá lanovka, ve výšce 2632 m byl roce 1964 instalovaný první 20 cm koronograf (f = 4 m), pomocí kterého začala nová pozorování. V roce 1970 byl daný do provozu ještě stejný dalekohled pro sledování protuberancí.
- Na vrcholu Lomnického štítu se nachází i neutronový monitor Ústavu experimentální fyziky v Košicích. Ten měří kosmické záření.
%%full%%
Zdroj:
Astronomický ústav SAV na ta3.sk
Zajímavosti
- Ve Staré Lesné pod Vysokými Tatrami je ještě jedno pracoviště SAV, a tam se zabývají vědci znovu hvězdnou fotometrií, spektrografií, slunečními skvrnami a dalšími zajímavými vědními obory.