Navštivte observatoř! Letos můžete 4x

Skalnaté pleso i Lomnický štít zvou návštěvníky na prohlídku

Den otevřených dveří v observatořích Slovenské akademie věd na Skalnatém plese a na Lomnickém štítě se tento rok koná 4x. Přijďte se podívat!


Dny otevřených dveří

Slovenská akadémia vied (SAV) respektive její Astronomický ústav provozuje ve Vysokých Tatrách tři observatoře: Skalnaté Pleso, Lomnický štítStará Lesná. A právě na dvě z nich se můžete podívat v rámci Dne otevřených dveří. 4 letošní soboty budou pro návštěvníky otevřené dveře na Skalnatém plese a také na Lomnickém štítu.

Kdy se na takovou výpravu za poznáním můžete vydat?

  1. 18. června 2011
  2. 16. července 2011
  3. 13. srpna 2011
  4. 3. září 2011

Skalnaté Pleso

Astronomická observatoř Skalnaté Pleso, dostupná lanovkou, je nedaleko jezera v nadmořské výšce 1786 m. První pozorování proběhla již v roce 1943. Observatoř, o kterou se hodně zasloužil astronom Antonín Bečvář, se dívá do vesmíru  61 cm reflektorem. Přístroj je vybavený CCD kamerou a používá se hlavně pro fotometrii asteroidů. V roce 1977 byl starý 0,6 m Zeissův reflektor nahrazený novým dalekohledem se stejným průměrem hlavního zrcadla. K přístroji je namontovaný fotoelektrický fotometr, který se používá pro fotometrii různých typů hvězd (symbiotické hvězdy, novy, chemicky a magneticky neobvyklé hvězdy).

  • V budově Observatoře Skalnaté Pleso se nachází i meteorologická stanice Geofyzikálního ústavu SAV.

Lomnický štít

Koronograf instalovaný ve stanici na Lomnickém štítě měří emisní čáry Slunce, resp. jeho sluneční korony. Výstavba stanice na Lomnickém štítě (1957-1962) byla inicializovaná celosvětovými aktivitami v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku 1957. Na vrcholu, kam vede i známá visutá lanovka, ve výšce 2632 m byl roce 1964 instalovaný první 20 cm koronograf (f = 4 m), pomocí kterého začala nová pozorování. V roce 1970 byl daný do provozu ještě stejný dalekohled pro sledování protuberancí.

  • Na vrcholu Lomnického štítu se nachází i neutronový monitor Ústavu experimentální fyziky v Košicích. Ten měří kosmické záření.

%%full%%

Zdroj:

Astronomický ústav SAV na ta3.sk

Zajímavosti

  • Ve Staré Lesné pod Vysokými Tatrami je ještě jedno pracoviště SAV, a tam se zabývají vědci znovu hvězdnou fotometrií, spektrografií, slunečními skvrnami a dalšími zajímavými vědními obory.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru