O záchraně kamzíků v TANAPu

Ohrožení kamzíka v Tatranském národním parku

V současnosti probíhá stále strážení a monitoring kamzičí populace na celém území TANAPu. Zjišťuje se početnost a struktura jejich populací na zimních stanovištích. Zvlášť se sleduje životaschopnost mláďat narozených v minulém roce.

V rámci konkrétních opatření na snížení ztrát probíhají pokusy o  eliminaci nejvážnějšího predátora v biotopu kamzíků, a to rysa ostrovida jeho odchytem anebo odstřelem pracovníky Štátnych lesov TANAPu na co jim byla udělená výjimka Ministerstva životního prostředí SR.

Turisti, horolezci a ostatní návštěvníci vysokohorského prostředí TANAPu mají ještě stále možnost setkat se s kamzíky a  pozorovat je v jejich původním přirozeném prostředí. Vysoké návštěvnosti se přizpůsobili změnou tzv. útěkové vzdálenosti, což znamená, že vůdči lidem neprojevují mimořádnou plachost a v některých dolinách je možné je pozorovat na velmi malou vzdálenost. Je třeba však pamatovat na to, že se tak stává jen tehdy, pokud se návštěvníci disciplinovaně pohybují po značkovaných turistických chodnících. Při pohybu mimo značku, přibližováním se ve snaze kamzíky např. fotografovat anebo filmovat, dochází k plašení, na což reagují útěkem. Dodržování návštěvního řádu TANAPu ze strany turistů je jejich prvním vkladem v ochraně tohoto kriticky ohroženého klenotu tatranské přírody.

Nově narozená mláďata

Zanedlouho, v období od 15. května do 15. června, budou na svět přivádět kamzice mláďata. Právě v tomto kritickém období jsou jinak krotké kamzice velmi citlivé a v obavě o mláďata reagují rychlým ústupem před lidmi i na větší vzdálenost, což pro nově narozená kamzíčata může mít tragické následky. Hrozí jim pád v exponovaném terénu, zapadnutí do sněhu nebo kosodřeviny, případně když se od nich vyplašená matka vzdálí, stanou se lehkou kořistí predátorů např. lišky nebo orla. Přežití kamzíčat v v prvních dnech po narození je prvním předpokladem pro zvýšení stavu populace a proto je nevyhnutelné zabezpečit jim v tomto období maximální klid. Vést k tomu by měly sezónní uzávěry dolin do 15. června a jejich dodržování ze strany návštěvníků.

Pozorování kamzíka

Během túr ve vysokohorském prostředí TANAP-u se mohou návštěvníci kromě běžného pozorování střetnout i s ojedinělými případy jako například pozorovaní rysa, orla anebo jiného predátora při útoku na kamzíky, případně se stanou svědky jiných závažných jevů nepříznivě ovlivňujících život kamzíků, anebo najdou uhynulé jedince a podobně. Informace o těchto případech jsou velmi cenné pro Monitorovací centrum Správy TANAP-u a přispějí k poznávání příčin úbytku a přijímání opatření na jeho zastavení.

Kontakt:

Informace od návštěvníků uvítají pracovníci Správy TANAP-u na telefonním čísle +421-(0)52-4484217, na mobilu +421-(0)904-549813, e-mailové adrese: stanap@sopsr.sk anebo na adrese: Správa TANAPu, P.O.BOX 21, 059 41 Tatranská Štrba 75.

Zajímavosti

Kamzík horský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica Blahout, 1972) je druh divoké horské kozy, patří mezi typické zástupce tatranské fauny.

Jeho původním domovem jsou především vysokohorské oblasti Alp, Tater, Karpat, vyskytuje se i na Balkáně a v Turecku. V Česku se vyskytuje v Jeseníkách a Lužických horách, kde byl uměle vysazen.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru