Snow camp – expediční výzva pod Lomnickým štítem
Vyzkoušejte extrémní podmínky zimního táboření na Skalnatém plese
Vyzkoušet si simulaci extrémních podmínek zimního táboření mohou návštěvníci na oficiální povolené akci Snow camp na Skalnatém plese během čtyř termínů 28.1., 11.2., 18.2. a 4.3. Už v sobotu si první zájemci užijí stanování pod širým nebem v nadmořské výšce 1751 m n. m. v zimním vysokohorském prostředí a pod dohledem zkušeného horského vůdce.
Spaní pod hvězdami jako při expedici
Nocování pod hvězdami v mrazivé tatranské zimě jen s balíčkem tuhé instantní stravy a odborným výkladem profesionálního instruktora, může být pro někoho romantika a pro jiného výzva. Snow camp nabízí nevšední zážitek, mimo běžného pohodlí a tepla domova. "Stanování má své kouzlo v létě, ale zážitek na celý život může člověk zažít iv zimě při třeskutých mrazech. Oficiálně povolený stanový tábor pod Lomnickým štítem simuluje podmínky base campů v extrémních horských terénech pro širokou veřejnost. Skupina bude vybavena čelovku, termo spacími pytli do -29 °C, 6 cm karimatkami a balíčkem tuhé instantní stravy, takže tento netradiční zážitek doporučujeme všem, kterým nechybí odvaha přespat v otevřeném prostoru a při minusových teplotách. Pro předem organizovanou skupinu je připraven vývoz rolbou, zapůjčení a stavba stanů, instruktáž k přípravě jídla a nápojů, večerní program v Galerii Encián, noc v bivaku na přesně vymezeném místě, snídaně v restauraci Panorama na Skalnatém plese a cesta lanovkou zpět do Tatranské Lomnice. Nocování ve stanu pod zasněženým Lomnickým štítem je něco, na co člověk jen tak nezapomene. Spaní pod noční oblohou posypanou hvězdami a v zimě má neuvěřitelné kouzlo, navíc spací pytle jsou takové teplé, že máte pocit, jako by venku bylo léto. Jediný moment, který vám napoví, že je venku opravdu pravá zima, je chladný vzduch, který dýcháte. Spaní díky samonafukovacím hrubým karimatkám je mimořádně pohodlné, protože spíte na předem upraveném povrchu. Zážitky a videa z první testovací akce přibližuje i náš blog", uvedl Lukáš Brodanský, manažer z Tatry mountain resorts, a.s.
Pod dohledem horského vůdce
Zimní táboření během svých výprav a zimních horolezeckých výstupů zažívá i horský vůdce Peter Tomko, který na tatranský projekt Snow campu bude dohlížet z odborného hlediska. "Mojou úlohou je nielen odovzdávanie skúseností zo stanovania a bivakovania, ale aj skontrolovanie výstroja a rezervného oblečenia zverencov. Budem oporou pre tých, ktorí majú rešpekt z takejto aktivity. Všetci účastníci absolvujú inštruktáž o stavaní stanov v horských terénoch v zimnom období a dostanú aj informácie o vhodnosti spacích vakov, karimatiek, príprave jedla a nápojov ako aj samotného nocovania v stanoch, takisto zásad obliekania sa na noc a ukladania zvyšku vecí", dodal Peter Tomko.
Přihlašte se do Snow campu
Kdo je Peter Tomko
Mezinárodní horský vůdce UIAGM, člen Spolku horských vůdců Vysoké Tatry, instruktor horolezectví a horský vůdce od roku 1994. Zúčastnil se výprav do Jižní Ameriky, zdolal nejvyšší vrchol Ameriky Aconcagua (6 959 m nm), v Himalájích vrchol Ama Dablam (6 812 m nm), nejvyšší vrchol Kavkazu - Elbrus (5 642 m nm) a Bžeduch (4 270 m nm). Absolvoval množství horolezeckých výstupů v Alpách a zimních výstupů v Tatrách.
A co doporučuje zkušený instruktor všem, kteří se do Snow campu přihlásí? "V prvom rade si treba uvedomiť, že táto aktivita bude úplne iná oproti letnému kempovaniu, kedy je veľmi rozdielnym činiteľom teplota, vietor a sneh, ktorý je úplne všade. V tomto prípade platí, že sneh je voda, z vody je vlhko a z vlhka je chlad. Mojím odporúčaním je, aby si záujemcovia prečítali cestopisy alebo články z horolezeckých, polárnych výprav, aby sa oboznámili so zážitkami a skúsenosťami druhých, a aby svoje telo otužovali sprchovaním v studenej vode, aby sa nebáli prechádzok v mrazivom počasí a hlavne, aby mráz a chlad brali ako fakt, že to tak je a musia sa tomu prispôsobiť", uzavřel horský vůdce.
Zdroj:
Tisková zpráva TMR, a.s.
Zajímavosti
- Bivakování v Tatranském národním parku návštěvním řádem zakázané.