Omezení turistiky
Ochrana přírody klade na turisty, horolezce, lyžaře a další osoby navštěvující nejvyšší slovenské pohoří několik požadavků.
Ochrana přírody na Slovensku
- Celé území Slovenska je pod obecnou ochranou přírody, což zákon definuje jako I. stupeň ochrany přírody. Zde není stanoven žádný zvláštní ochranný režim, ale předpokládá se obecně šetrný přístup k přírodě.
- Už ale například v území s II. stupněm ochrany (všechny CHKO) je třeba mít souhlas orgánu přírody ke sběru rostlin, nerostů a zkamenělin v některých lokalitách, pohyb v terénu omezen zpravidla není.
- V území se III. stupněm (například celá výměra TANAPu) je třeba mít souhlas orgánu přírody k uvedeným činnostem vždy. Dále zde platí zákaz vjezdu a stání motorových vozidel mimo veřejné komunikace. Táboření, stanování a zakládání ohně je povoleno ve III. a IV. stupni ochrany jen na zvlášť vyhrazených místech. Pohybovat se po národním parku se smí jen od východu do západu slunce.
- V území s IV. stupněm (Chráněné areály) je zakázáno i volné pouštění domácích zvířat (psi se mohou pohybovat na vodítku a s náhubkem). O táboření jsme se již zmínili v předcházejícím odstavci.
- V území s V. stupněm ochrany (celé Belianské Tatry, většina dolin Vysokých Tater) platí všechna výše uvedená omezení, navíc je zakázané vykonávat jakoukoli rekreační a sportovní činnost s výjimkou horolezectví a skialpinismu na místech vyhrazených orgánem ochrany přírody a provozování pěší turistiky na naučných a turistických chodnících. V území dále platí celoplošně zákaz vjezdu a stání motorových vozidel (výjimku mají vozidla sloužící ochraně přírody), táboření, stanování a zakládání ohně, kouření, rušení klidu a ticha je zakázáno rovněž všude bez výjimky.
Sezónní uzávěra turistických cest
Asi nejdiskutovanějším tématem je platná sezónní uzávěra, která znemožňuje vstup na vybrané úseky turistických cest od 1.11. kalendářního roku do 14.6. roku dalšího.
Související články
7.6.2018
1.1.2017
28.2.2012
1.8.2011
4.2.2009
9.11.2007
31.7.2007