Živočichové Tater
Zvláštní přírodní podmínky v Tatrách napomohly vzniku a rozvoji svérázného živočišného společenstva. Velmi výrazně se projevil vliv doby ledové a meziledové, po nichž tu zůstalo mnoho živočichů severského původu. Stejně jako u rostlinných druhů je nazýváme glaciálními relikty.
Mezi významné reliktní druhy patří mimo jiné vzácný korýš žábronožka arktická (Branchynecta paludosa), žijící jen ve dvou tatranských plesech, a kos horský (Turdus torquatus). Z endemitů je možné vzpomenout např. hraboše tatranského (Microtus tatricus).
Druhová různorodost
Lesní pásmo
- rozšířena je vysoká a černá zvěř, liška (Vulpes vulpes) atd. Z velkých šelem zde žijí medvěd (Ursus arctos), rys (Lynx lynx) a ojediněle i vlk (Canis lupus). Žije tu mnoho ptačích druhů, z nichž si zasluhuje zmínku tetřev hlušec (Tetrao urogallus), orel křiklavý (Aquila pomarina) a velmi vzácný čáp černý (Ciconia nigra). Dále se zde vyskytuje mnoho pestrobarevných pěvců a také další dravci.
Pásmo kosodřeviny a horských luk
- žijí zde nejvzácnější druhy vysokohorské zvěře - kamzík (Rupicapra rupicapra subsp. tatrica) a svišť (Marmota marmota). Oba vystupují až do výšek kolem 2300 m. Ze vzácných druhů ptáků zde hnízdí např. orel skalní (Aquila chrysaetos) a sokol stěhovavý (Falco peregrinus) a i další. Ve vodách žije ojediněle vydra říční (Lutra lutra), z ryb je nejdůležitější pstruh (Salmo trutta). V blízkosti vody je častým ptákem skorec vodní (Cinclus cinclus).
Související články
26.9.2019
28.6.2018
19.6.2018
6.6.2018
12.1.2018
4.1.2018
26.5.2017
1.1.2017