Tatranská Polianka
10.1.
2004
(1005 m)
Tatranská Polianka patří mezi nejstarší tatranské osady s bohatou minulostí. Navíc právě tady byly nalezeny i archeologické památky na první obyvatele Tater.
Vznik osídlení
Léčebná osada pod ústím Velické doliny byla založena v roce 1888, už dříve tu stála obecní gerlachovská lesovna. Nad Tatranskou Poliankou se vypíná mohutný Gerlachovský štít (2655m) a osada je ideálním výchozím místem. Synovec zakladatele Pavla Wesztera, Dr. Michal Guhr, od roku 1902 vedl v osadě sanatorium na léčbu tuberkulózy a po 1. světové válce i Basedowovy choroby. Léčil se tu s tuberkulozou básník Jiří Wolker (1923), v budově Tivoli napsal i svůj smutný epitaf.
Polianka ještě pod jménem Westerovo hostila první lyžařské závody v Tatrách (1911). V ústí Velické doliny vyrostl dokonce skokanský můstek a dalších 20 let byla Tatranská Polianka centrem lyžování.
U osady najdeme unikátní archeologickou lokalitu, opevněné sídliště na tzv. Žlté stene. Náleziště ukazuje na osídlení z přelomu letopočtu lidmi púchovské kultury.
Možnosti turistiky
Zajímavosti
- Okolí tatranské osady bylo osídleno už v pravěku. Na blízké Žlté stěně (1020 m n. m.), vlastně na čelní moréně Velické doliny, bylo okolo přelomu našeho letopočtu opevněné sídliště lidu púchovské kultury.
- Prostor na kterém vyrostla Tatranská Polianka se už dávno před výstavbou nazýval Polianka. Ale původní a do konce 1. světové války užívaný název byl podle zakladatele osady Weszterov nebo Weszterovo podle Pavla Wesztera. Úředně se v uherském státu jmenovala osada dokonce Széplak – Pekný Domov. Znění Tatranská Polianka je platné až od roku 1919.